SUB Illust

Barometr nákladní dopravy 4Q 2023

Země: Česká republika Štítky: Nákladní doprava Akce ČESMAD BOHEMIA

Výsledky hospodaření z dopravní činnosti za 4. čtvrtletí 2023, odhad výsledků na 1. čtvrtletí 2024 a výhled na zakázky během příštích šesti měsíců.

Sdružení ČESMAD BOHEMIA monitoruje situaci v oblasti silniční nákladní dopravy tzv. Barometrem nákladní dopravy, kdy každé čtvrtletí provádí dotazníkové šetření mezi svými členy, zvlášť pro vnitrostátní a mezinárodní nákladní dopravu.

Dopravci hodnotí uplynulé čtvrtletí, odhadují, jak dopadne to právě probíhající, a indikují, jak vidí zakázky na půl roku dopředu. Výsledky jsou zveřejňovány vždy na konci měsíce po skončeném čtvrtletí.


Na obrázku jsou uvedeny výsledky hospodaření z dopravní činnosti za 4. čtvrtletí 2023, odhad výsledků na 1. čtvrtletí 2024 a výhled na zakázky během příštích šesti měsíců.

Sběr dat pro Barometr probíhal mezi silničními nákladními dopravci ­ členy Sdružení ČESMAD BOHEMIA v období od 29.1.2024 do 5.2.2024.


Dosáhli jste ve 4Q/2023 provozního zisku z dopravní činnosti?

4. čtvrtletí minulého roku dopadlo pro dopravce špatně. Ani polovina z nich nedosáhla na zisk z dopravní činnosti. To potvrzuje informace, které z dopravních firem přicházejí. První pololetí ještě nevypadalo tak špatně, pak to bylo horší. Do černých čísel se v mezinárodní dopravě dostalo v posledních třech měsících jen 48% firem, to je o 15 procentních bodů horší výsledek než v předchozím čtvrtletí. Důvodem, kromě celkového stavu ekonomiky, může být prosincové zvýšení sazeb mýta v Německu, které zdaleka ne všichni dopravci prosadili do cen. Ve vnitrostátní dopravě bylo ziskových 46% dopravců, to je také pokles – o 9 procentních bodů. Nedařilo se stavební výrobě a spotřeba obyvatel byla u nás loni o 4% nižší, ovšem v korunovém vyjádření, které při vyšších cenách je ještě ve srovnání s objemy zboží milosrdné. Mluvíme o 10ti až 15ti procentním meziročním poklesu přepraveného zboží (2023/2022).

Očekáváte dobrý výsledek v tomto čtvrtletí?

Již potvrzené výsledky se promítají i do odhadu, jak dopadne hospodaření dopravců v 1. čtvrtletí roku 2024. Jen 30% firem v MKD věří, že skončí v plusu (pokles o 8 procentních bodů). Přichází další státy s vyššími sazbami mýta a ekonomika se stále neprobouzí. Ve vnitrostátní dopravě očekává dobrý výsledek hospodaření jen 22% firem, to je propad o 13 procentních bodů.

Vidíte pozitivně objemy zakázek na příštích šest měsíců?

Při posledním zjišťování barometru očekávalo pozitivní vývoj zakázek historicky nejméně dopravců. Nyní se výhled mírně zlepšil. Zůstává na velmi nízkých číslech, ale možná vyjadřuje přesvědčení, že horší už to být nemůže. Nebo alespoň někteří dopravci, a hlavně jejich zákazníci, doufají, že nižší inflace, předpokládaný růst reálných mezd a nižší úrokové míry přinesou do ekonomiky vyšší spotřebu a oživení. V MKD vidí pozitivně zakázky na půl roku dopředu 29% dopravců, na vnitru pak 26% dopravních firem. To je nárůst o 6 procentních bodů, resp. o 5 bodů.

Podařilo se Vám promítnout vyšší mýto v Německu do cen?

Součástí průzkumu byla otázka, zda se zvýšené náklady spojené s vyššími mýtnými sazbami v Německu od 1. prosince 2023 podařilo respondentům přenést na zákazníky. Pouze 20 firem ze 158, které jezdí do Německa, uvedlo, že vyšší náklady na mýto přeneslo na zákazníky ze sta procent. Ostatním se to podařilo zčásti. Mnozí zákazníci se snažili vyjednat s dopravci, že vyšší sazby uhradí až od nového roku, nebo že se o zvýšení podělí. Celkově tak vyšlo, že v průměru bylo na objednatele přeprav přeneseno necelých 51% vyšších nákladů na německé mýto. To je neudržitelné a postupně se do cen nové sazby promítnou, znamená to ale v mezidobí pro dopravce přímé ztráty.

Podporujete urychlené přijetí eura v České republice?

Prezident republiky ve svém projevu rozproudil debatu o zavedení eura, k čemuž jsme se zavázali při vstupu do EU. Téma je to celospolečenské a možná více politické než jen čistě ekonomické. Na uvedenou otázku, kterou jsme zařadili do dotazování, přišla trochu nečekaná odpověď. 86 respondentů odpovědělo ANO, ale úplně stejný počet - 86 dopravců se vyjádřilo negativně. Zbývajících 36 se nepřiklonilo ani k odpovědi ANO, ani k volbě NE. Podle zpětné vazby od 208 nákladních dopravců se tedy nedá soudit, že si dopravci obecně přejí urychlené zavedení eura v ČR.

 

Autor: Vojtěch Hromíř, generální tajemník ČESMAD BOHEMIA
Aktualizováno: 08. 02. 2024

Související informace:

Březen 2024

Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29
5 6 7
12 13 14
19 20 21
26 27

Události v březnu 2024

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2024 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se