SUB Illust

ČR - odpovědi na časté dotazy k silniční dopravě

Země: Česká republika Štítky: Autobusová doprava Nákladní doprava Dopravní informace

Ministerstvo dopravy ČR upřesnilo podmínky pro výjimky z mimořádného opatření.

I.
Zákaz provádění přepravy přes hranice České republiky se nevztahuje na provádění mezinárodní nákladní dopravy zboží, a to ať již vozidly s největší povolenou hmotností přesahující 3,5 tuny jsou-li určeny k přepravě nákladu, nebo vozidly s největší povolenou hmotností nepřesahující 3,5 tuny jsou-li určeny k přepravě nákladu, tzn. musí se jednat o vozidla kategorie N. Pro tyto typy přeprav je však nutné využít pouze povolené hraniční přejezdy. Na tyto typy přeprav se nevztahuje vzdálenostní omezení 100 km od státní hranice.
Při přejezdu hranic je nutné doložit
a) že se jedná o vozidlo kategorie N (např. technickým průkazem),
b) že jde o přepravu realizovanou v souvislosti s podnikáním dopravce ať již pro cizí nebo vlastní potřebu (např. formou dokladu o nákladu, faktury nebo objednávky)
c) vztah osoby, která řídí vozidlo k dopravci (formou pracovní smlouvy nebo potvrzením pro pracovníky mezinárodní dopravy)
d) výpis z živnostenského rejstříku

II.
Těm dopravcům v mezinárodní silniční osobní dopravě, kteří se nestačí do 00:00 hod. dne 14. 3. 2020 vrátit na území České republiky, bude po dosažení hranice České republiky umožněno dojet s cestujícími, kteří jsou občany České republiky nebo cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem na území České republiky, do cílového místa na území České republiky tím samým dopravním prostředkem jako jednorázovou přepravu v rámci silniční osobní příležitostné dopravy.

III.
Pro cestující z jiného členského státu, kteří zůstanou na území České republiky i po 14. 3. 2020, je za účelem repatriace těchto cizinců do jejich domovského státu, povolen vjezd prázdného autobusu (s řidičem) na území České republiky.

IV.
Doprovází-li vozidlo s nadrozměrným a nadměrným nákladem doprovodné vozidlo (např. malé osobní vozidlo), bude na posádku doprovodného vozidla pohlíženo jako na součást tohoto vozidla.

V.
Přepravu nově vyrobených autobusů po vlastní ose nelze považovat za nákladní dopravu, není-li prováděna přímo dopravcem, a proto tato vozidla nemohou překračovat hranice území České republiky.

VI.
Pokud se má řidič ujmout nákladního vozidla za hranicemi České republiky, bude mu to umožněno na základě předložení průkazu profesní způsobilosti řidiče.

VII.
S požadavky na změny stanovených hraničních přechodů je nutné obrátit se na Ministerstvo vnitra.

VIII.
Možnost vykonávat taxislužbu za současné situace: z usnesení vlády č. 200/2020 Sb. vyplývá, že taxislužba jakožto podnikání není jakkoliv omezena, taxislužbu tedy lze provozovat.
Možnost řidiče vycestovat do zahraničí: jde o dotaz směřující svým obsahem na Ministerstvo vnitra. Z informací na stránkách Ministerstva vnitra vyplývá, že český občan nesmí z České republiky cestovat do rizikové země, kterou je např. Německo. Pokud by již např. v Německu občan byl a cestoval zpět do České republiky, musel by se podrobit karanténě. Žádnou výjimku pro řidiče taxislužby Ministerstvo vnitra nestanovilo.

Autor: Odbor informací
Aktualizováno: 15. 03. 2020

Související informace:

Duben 2020

Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 11
14 15 16 18
21 22 23 24 26
28 29 30 1 2 3

Události v dubnu 2020

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2020 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se