SUB Illust

Finanční a odborná způsobilost - vozidla nad 2,5t

Štítky: Nákladní doprava Legislativa

Nové podmínky začínají platit od 21. května 2022.

Podnik, který vykonává povolání podnikatele v silniční nákladní dopravě výhradně s motorovými vozidly nebo jízdními soupravami, jejichž přípustná hmotnost naloženého vozidla nebo soupravy převyšuje 2,5 tuny, avšak nepřevyšuje 3,5 tuny, musí na základě ročních účetních závěrek, které ověřil auditor nebo jiná řádně oprávněná osoba, prokázat, že na každý rok disponuje kapitálem a rezervami ve výši nejméně:

a) 1 800 EUR na první používané vozidlo a
b) 900 EUR na každé další používané vozidlo.

Dále musí takový podnik vykazovat požadovanou odbornou způsobilost, tzn. mít odpovědného zástupce. Podniky mají čas do 21.5. 2022 tyto dvě nové podmínky splnit. Od 21.5. pak tato vozidla budou muset při jízdách do zahraničí mít eurolicenci a budou se na ně vztahovat všechna pravidla přístupu na trh, jako na velká vozidla, tzn. včetně kabotáže a Osvědčení řidiče ze třetích států. Eurolicence je vydávána dopravcům teprve až na základě platné koncese na silniční dopravu, koncese vydává živnostenský úřad: Žádost o koncesi pro fyzické osoby s bydlištěm na území České republikyŽádost o koncesi pro právnické osoby se sídlem na území České republiky.

 

Autor: Odbor informací
Aktualizováno: 13. 01. 2023

Komentáře

Buďte první kdo vloží komentář k tomuto článku

Vložit komentář
Položky označené hvězdičkou * jsou povinné

Související informace:

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2023 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se