SUB Illust

Nové testovací otázky pro autoškoly

Země: Česká republika Štítky: Autobusová doprava Nákladní doprava Legislativa Akce ČESMAD BOHEMIA

Ministerstvo dopravy, Asociace autoškol ČR a ČESMAD BOHEMIA dnes zveřejnily sadu 38 nových otázek pro žadatele o řidičské oprávnění.

Tato již pátá série se týká hlavně zájemců o řidičské oprávnění na autobus, nákladní automobil a přípojná vozidla, řeší ale i problematiku řidičů osobních aut, například přepravu v autosedačkách. V nové sadě jsou zahrnuty i testové otázky týkající se utváření souprav vozidel skupin B+E a B96, jako reakce na časté dotazy řidičů karavanů.

Žadatelé o řidičský průkaz se s novými otázkami budou setkávat od 13. března. Podle Milana Jandy z Odboru agend řidičů MD se testové otázky zaměřují na znalosti řidičů nákladních automobilů a autobusů hlavně s ohledem na jejich specifika. Díky novým testovým otázkám se lépe ověří znalosti řidičů kamionů i autobusů již při samotné zkoušce.

Aktuální sada nových testových otázek čerpá z podkladů od sdružení dopravců ČESMAD BOHEMIA a Policie ČR. Vychází z nejčastějších problémů řidičů tzv. velkých vozidel nad 3,5 tuny. Nově jimi rozšiřuje základní balík testových otázek pro uchazeče o řidičské oprávnění skupin C,C+E,D, D+E.

„Věříme, že zkvalitnění samotné zkoušky pro získání řidičského oprávnění o témata, problémy a hrozby, která často vnímáme od našich členů i běžných řidičů pomůže zkvalitnit celý obor nákladní i osobní přepravy nad 3,5 tuny a obecně zlepšit bezpečnost provozu i mediální pohled na tento druh přepravy,“ zdůrazňuje za ČESMAD BOHEMIA Vladimír Kydlíček.

Teoretické zkoušky žadatelů o řidičská oprávnění probíhají na počítačích v 206 obcích s rozšířenou působností po celé republice. Testy skládají uchazeči online v systému Ministerstva dopravy. Každý žadatel je musí úspěšně absolvovat, aby mohl pokračovat v praktické části zkoušky, tedy v jízdách.

Testy jsou součástí projektu Nová generace testových otázek pro žadatele o řidičské oprávnění. Kompletní sady otázek, včetně původních, jsou dostupné na veřejné části aplikace webu Ministerstva dopravy.

„Velmi nás těší, že aktuální sada nových testových otázek se zaměřuje i na témata sestavování souprav vozidel B, B+E a B96 na které se nás velmi často dotazují řidiči při školení řidičů prioritně s ohledem rozvoj karavaningu a nyní si ověříme tuto znalost již při samotných zkouškách pro získání řidičského oprávnění,“ sdělil předseda Asociace autoškol ČR Aleš Horčička.

S testovými otázkami ke zkouškám v autoškole se ročně setká až 120 000 zájemců o řidičské oprávnění, kterým se zařazením těchto nových sad představují aktuální trendy v každodenním provozu. Všechny otázky do testů jsou na webu www.noveotazky.cz.

Video s představením testových otázek najdete zde

Zdroj: InfoDnes, MD, iDnes

Autor: Odbor informací
Aktualizováno: 15. 02. 2023

Související informace:

Květen 2023

Po Út St Čt So Ne
4 5 6
10 11 12 13
20
22 23 24 25
1 2 3 4

Události v květnu 2023

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2023 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se