SUB Illust

Podzimní zasedání IRU

Štítky: Nákladní doprava Ostatní celní problematika

Ve dnech 5. - 6. listopadu 2015 se uskutečnilo v Ženevě pravidelné podzimní zasedání orgánů Mezinárodní unie silniční dopravy - IRU. První den probíhalo zasedání Rady pro osobní dopravu a Rady pro nákladní dopravu. Druhý den se uskutečnilo zasedání Valného shromáždění.

Hlavním bodem zasedání byly volby do orgánů IRU na volební období 2017-2018. Za prezidenta Rady pro nákladní dopravu byl zvolen p. Radu Dinescu (generální tajemník rumunského sdružení UNTRR). Viceprezidentkami se staly pí. Huda Quasim, výkonná manažerka jordánského sdružení RAJC a pí. Božidara Svetek, generální tajemnice slovinského sdružení INTERTRANSPORT.

Prezidentem Rady pro osobní dopravu se stal p. Yves Mannaerts, ředitel belgického sdružení FBAA a za viceprezidenty byli zvoleni p. Steven Salmon, ředitel odboru britského sdružení CPT a pí. Christiane Leonard, ředitelka německého sdružení BOD.

Do Prezidentské exekutivy byli za Radu nákladní dopravy zvoleni pí. Florence Berthelot, zástupkyně generálního tajemníka francouzského sdružení FNTR; p. Jan Buczek, prezident polského sdružení ZMPD; p. Bekmyrat Eyeberdiev, předseda turkmenského sdružení THADA; p. Andrey Kurushin, generální ředitel ruského sdružení ASMAP a p. Erlandas Mikenas, prezident litevského sdružení LINAVA. Za Radu pro osobní dopravu byli do Prezidenské exekutivy zvoleni p. Steven Salmon a p. Leonid Kostiuchenko, prezident ukrajinského sdružení AsMAP UA.

Za nového prezidenta IRU byl zvolen p. Christian Labrot, generální tajemník německého sdružení BWVL, který dříve působil ve funkci prezidenta Finanční komise IRU.

Rada pro nákladní dopravu byla informována zástupkyní Světové banky pí. Virginií Tanase o programech Světové banky na obnovu vozidlového parku či zakládaní výcvikových center pro silniční dopravu. Dalším hostem, který vystoupil, byl prezident pákistánského sdružení PNC-ICC p. Tariq Rangoonwala a prezentoval výzvy a příležitosti, které Pakistán očekává v souvislosti s ratifikací Úmluvy TIR.

Byly také projednány rezoluce „Sdílení ekonomiky - doprava zítřka", která pojednává o modelu půjčování či pronajímaní zboží než jeho kupování či vlastnění, což dále optimliuje efektivní přidělování a používání zdrojů. Přijetí rezoluce o „Migraci a mezinárodní uprchlické krizi" bylo odloženo na příští jednání Rady z důvodu dalšího projednání a přeformulování.

Na programu Rady též byla otázka nedostatku odpovídající paliva pro vozidla EURO VI.

Dále byly Valným shromážděním schváleny změny v systému TIR od 1. července 2016. Od tohoto data bude zvýšeno ručení karnetu TIR z USD 50.000 (potažmo EUR 60.000) na EUR 100.000. A také od tohoto data budou v oběhu pouze dva typy karnetů TIR a to 4 listý karnet TIR zvaný „cross border" a 20ti listý karnet zvaný „flexi".

Valné shromáždění také schválilo pracovní program orgánů IRU a rozpočet pro rok 2016.

Generální tajemník IRU p. Umberto de Pretto představil nové logo IRU, které se bude používat od roku 2016.

Prezidentská exekutiva udělila v roce 2015 celkem 1244 Čestných diplomů pro řidiče z 36 sdružení. ČESMAD BOHEMIA získal 119 diplomů.

Příští zasedání orgánů IRU se uskuteční ve dnech 7. - 8. dubna 2016 v Ženevě.

Autor: Michaela Havelková
Aktualizováno: 09. 12. 2015

Komentáře

Buďte první kdo vloží komentář k tomuto článku

Vložit komentář
Položky označené hvězdičkou * jsou povinné

Související informace:

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2019 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se