SUB Illust

Slovo prezidenta sdružení Josefa Melzera

Štítky: Akce ČESMAD BOHEMIA

Prezident ČESMAD BOHEMIA shrnuje uplynulý rok a nastiňuje aktivity sdružení v roce 2021.

Vážení členové Sdružení ČESMAD BOHEMIA,

vážení kolegové dopravci,

dovolte, abych Vám popřál do Nového roku mnoho úspěchů v podnikání, ale hlavně pevné zdraví Vám, Vašim blízkým i všem Vašim kolegům.

Loňský rok velmi tvrdě prověřil naši odolnost a schopnost našich firem se přizpůsobit zcela nestandardní a bezprecedentní situaci. Silniční doprava prokázala, jaký má význam pro udržení chodu státu a že je nezpochybnitelně kritickou infrastrukturou. Bez nasazení řidičů nákladní dopravy by zkolabovalo zásobování, nemohla by fungovat ekonomika. Řidiči autobusů za ztížených podmínek zabezpečili mobilitu lidí, i když počty cestujících výrazně poklesly. Těší mě, že se v jejich řadách ani u ostatních pracovníků dopravních firem neobjevily vyšší počty nakažených osob. Za odvedenou práci v roce 2020 patří řidičům i dopravcům velký dík.

Sdružení se v loňském roce podařilo několik věcí, které mě naplňují optimismem a z kterých mám radost. Od prvních momentů pandemie se nám dařilo řešit některá neuvážená rozhodnutí odpovědných orgánů, měnit je pro lepší průjezdnost hranic a přispěli jsme i k některým evropským zjednodušením pro dopravu. Byli jsme schopni rychle zajišťovat důležité informace o podmínkách pro dopravu nejen u nás, ale hlavně ve všech zemích, kam čeští dopravci jezdí. Členským firmám pomohly i desinfekce a ochranné pomůcky dodané Sdružením v době, kdy to bylo velice obtížné. V jednáních s ministerstvem dopravy, financí a premiérem jsme ihned od prvních projevů pandemie hledali všechny možné formy, jak pomoci dopravcům v krizi. Některé nebyly nakonec tak podstatné, jako třeba prodloužení splatnosti u mýta na 3 měsíce, nebo úvěrové produkty, ale námi vyjednané snížení silniční daně už pro celý loňský rok o 25 % nechalo v našich peněženkách tolik potřebné prostředky. Kolegům z nepravidelné autobusové dopravy určitě pomohl program Covid Bus, který jim ulevil od splácení úvěrů alespoň pro část roku. Začali jsme o něm jednat už v dubnu a díky kvalitním argumentům se nám jej podařilo prosadit v době, kdy se jiné obory teprve rozkoukávaly. Do návrhu nových sazeb mýta, kde jsme museli počítat po několika letech s jejich zvýšením, se nám podařilo vměstnat zvýhodnění slevového schématu pro časté uživatele.

A v závěru prosince přišlo uspokojení, když byl schválen daňový balíček znamenající pro dopravce nižší spotřební daň z nafty o korunu od roku 2021. Jsem rád, že se nám o tomto opatření pro budoucnost podařilo přesvědčit premiéra, ministra dopravy a hlavně ministryni financí. Rozhodly profesionálně zpracované argumenty, důslednost při vyjednávání a zapojení kolegů v regionech. Že prosazení snížení daně nebylo jednoduché, se prokázalo v samém závěru, kdy Vámi zvolení členové orgánů Sdružení oslovili velký počet senátorů a ubránili nižší spotřební daň před ataky pirátů a některých nezařazených senátorů. Jsem na tento kolektivní výkon členů našeho Sdružení hrdý.

Ne vše se podařilo. Intenzivně jednáme o rozšíření podpory z programu Covid Bus i pro další velmi postižené autobusové dopravce a také o jeho dalším využití, protože situace se zatím nelepší. Nepodařilo se nám uhájit zařazení vozidel EEV do kategorie EURO VI pro výhodnější mýtné sazby. Stojí také před námi práce na modernizačním programu pro silniční dopravce. Inspiraci máme z Německa, obtížnější bude jej včlenit do programů postavených na fondech obnovy, které budou v příštích letech v České republice k dispozici.

Zůstává ještě také hodně práce na silničním balíčku. Stále jsou zde snahy nespokojených států některá jeho ustanovení změnit a bude klíčové, jak bude uplatňován a jak budou kontrolní orgány pravidla vymáhat. To vše a mnoho dalšího nás v roce 2021 čeká. Jsem ale přesvědčen, že kolektivním úsilím a vahou, kterou dnes Sdružení ČESMAD BOHEMIA má, jsme schopni svým členům i nadále přinášet benefity a zlepšovat prostředí pro podnikání v silniční dopravě. Sdružení je a chce být otevřeným i pro další dopravce, jimž není stav silniční dopravy u nás a v Evropě lhostejný. Sdružení potřebuje mít sílu a každý člen má právo svým názorem jeho směřování ovlivňovat. Proto Vás vyzývám, abyste svým kolegům, kteří zatím stojí opodál, členství nabídli a přizvali je ke společné práci.

Děkuji za aktivitu a úsilí v loňském roce všem svým kolegům z předsednictva, z komisí, sekcí a z dalších pracovních orgánů Sdružení. Děkuji i pracovníkům sekretariátu a velmi děkuji Vám všem, kteří se více či méně aktivně zapojujete do činnosti Sdružení svými náměty, připomínkami nebo jen inspirativními dotazy.

Držte se kolegové, pandemie ještě ani zdaleka neřekla světu sbohem. Přeji Vám, ať se Vám její dopady v roce 2021 vyhnou.

Autor: Josef Melzer, prezident Sdružení
Aktualizováno: 12. 01. 2021

Související informace:

Leden 2021

Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31
4 5 8 9
11 12 13 14 15 16
18 19 20 21 22 23
25 26 27 28 29 30

Události v lednu 2021

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2021 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se