SUB Illust

Upevnění nákladu

Česká legislativa stanovuje odpovědnou osobou za upevnění nákladu řidiče vozidla. Často se ale nebere v úvahu, že v některých případech může být správné upevnění nákladu velmi komplikované a řidič nemusí tuto operaci bez odborné pomoci zvládnout.

Pravidelně se setkáváme s případy, kdy došlo při přepravě nákladu k jeho uvolnění a následnému vypadnutí z ložné plochy vozidla. Taková situace je pro ostatní účastníky silničního provozu nečekaná a proto se může stát příčinou závažné dopravní nehody. Jsou zaznamenány případy, kdy nehoda způsobená vypadnutím části nákladu skončila těžkým ublížením na zdraví a dokonce i úrazem smrtelným. Ohroženy jsou nejen osádky okolních vozidel, ale i chodci.

Česká legislativa stanovuje odpovědnou osobou za upevnění nákladu řidiče vozidla. Často se ale nebere v úvahu, že v některých případech může být správné upevnění nákladu velmi komplikované a řidič nemusí tuto operaci bez odborné pomoci zvládnout.

VYHLÁŠKA Ministerstva dopravy a spojů č. 341/2002 Sb. v platném znění stanovuje:


Náklad na vozidle (i v soupravě) musí být rovnoměrně rozložen a řádně zajištěn vhodným technickým zařízením proti pohybu. Pokud je k připevnění nákladu použita poutací a upínací souprava, musí být v řádném technickém stavu a odpovídat ČSN EN 12195-2, ČSN EN 12195-3, ČSN EN 12195-4. Poutací a upínací soupravy musí počtem a umístěním odpovídat ČSN EN 12195-1.Vzhledem k tomu, že je norma ČSN EN 12195 uvedena ve vyhlášce, je její aplikace pro všechny zainteresované právně závazná a za nesplnění požadavků, které stanovuje, hrozí nemalé sankce.

Jsme si vědomi toho, že problematika správného upevnění některých druhů přepravovaného materiálu může být značně komplikovaná a proto jsme pro Vás připravili poradenskou službu, která zahrnuje nejen možnost konzultací jaké vázací prostředky použít.

Součástí řešení je zejména zpracování NAKLÁDACÍ SMĚRNICE, která obsahuje:

výpočet upevňovacích sil
způsob rozložení nákladu na ložné ploše
množství použitých upevňovacích prostředků
jejich správné rozmístění a uchycení

 

Využijte naše poradenství a vyhněte se tak, problémům s kontrolními orgány, reklamacím za poškozené zboží a dalším souvisejícím potížím při přepravě.

Červenec 2021

Po Út St Čt So Ne
28 29 30 2
7 8 9
12 13 15 16
19 20 21 22
26 27 28 29 1

Události v červenci 2021

Více >

© 2021 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se