SUB Illust

Varování - fantomoví dopravci

Štítky: Nákladní doprava

Na Jižní Moravě se množí problémy s tzv. fantomovými dopravci.

Hlavním principem je zneužití identity skutečného dopravce. Při těchto aktivitách se velmi často používají doklady, které jsou špatně rozeznatelné od dokladů skutečných dopravních firem. Pro samotné odesílatele nákladu je často značně komplikované prověření předložených dokumentů a odhalení jejich pravosti. Fantomoví dopravci jsou si této skutečnosti vědomi, a tak padělají nejen doklady firem, ale i doklady osobní, či registrační značky vozidel. Mezi nic netušícím odesílatelem a dopravcem dojde k uzavření smlouvy a následné nakládce zboží, které však do místa určení nedorazí.

Problémy s fantomovými dopravci se aktuálně objevují i na Slovensku.

Nejčastější případy podvodů:

  •     Odesílateli se přihlásí v minulosti ověřený dopravce, který dané zboží naloží, ale nedoveze již do místa určení. Odesílatel následně kontaktuje bývalého majitele a vzápětí zjišťuje, že se stal obětí podvodníka. V rámci šetření se následně zjistí, že firma byla prodána jinému (neznámému) subjektu.
  •     Odesílateli se přihlásí fantomový dopravce, který se vydává za dopravní společnost, která má na trhu dobré jméno, ale následně se zjistí, že náklad nedorazil do místa vykládky. Později se vyjde najevo, že registrační značka kamionu a návěsu, doklady řidiče, ale i ostatní dokumenty fantomového dopravce byly falešné.

Doporučení Policie ČR

Policie ČR doporučuje spolupracovat s již osvědčeným dopravci, neustále aktualizovat informace o dopravních firmách, zejména e-mailové kontakty a telefonní čísla dopravců. V případě, že zadavatel zakázky osloví neznámého dopravce, je doporučeno si vždy dopravce důkladně prověřit.

Zdroj: Policie ČR

 

Autor: Odbor informací
Aktualizováno: 14. 11. 2022

Související informace:

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2022 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se