SUB Illust

Velká Británie - Brexit

Země: Velká Británie Štítky: Autobusová doprava Nákladní doprava Legislativa

Británie schválila novou legislativu pro mezinárodní dopravu, kterou se připravuje na svůj odstup z EU

V loňském roce podala Velká Británie oznámení o odstoupení z EU. Pokud nebude dohodnuto jinak, dnem 30. března 2019 přestane ve Spojeném království platit veškeré primární a sekundární právo EU a tímto dnem se Velká Británie stane „třetí zemí“.

Znamená to, že na Velkou Británii se nebudou vztahovat ani současná pravidla týkající se silniční dopravy. Tato změna může mít důsledky zejména v následujících oblastech nákladní a autobusové dopravy:

osvědčení o odborné způsobilosti řidičů vydávají orgány Evropské unie prostřednictvím členských států nebo úřadů těmito státy pověřenými. A tak osvědčení vydaná Velkou Británií by mohla ztratit platnost. Naopak řidičům, kteří jsou rezidenty ve Velké Británii a pracují pro unijní dopravce, by mohla nově vzniknout povinnost splnění atestace, která je povinná pro řidiče z třetích zemí, pracujících pro unijní dopravce. Otázka platnosti se týká i řidičských průkazů a osvědčení o odborné způsobilosti.

Změny čekají pravděpodobně také přepravy osob. Kromě pravidelných linek je totiž na členství Británie v Evropské unii založena také Dohoda o mezinárodní příležitostné přepravě cestujících autobusem nebo autokarem, tzv. Dohoda INTERBUS.

Nyní vlády dojednávají podmínky odstupu Velké Británie z Evropské unie. Pokud by k uzavření dohody o přechodných podmínkách odstupu nedošlo, ztratili by britští dopravci přístup na unijní trh. Přepravy na území EU by sice mohli vykonávat na základě omezeného počtu multilaterálních povolení, ta ale již neumožňují uskutečňovat kabotážní operace.

Britská vláda nyní může díky nově schválené legislativě o mezinárodní dopravě připravit systém nových přeshraničních povolení a vytvořit registrační systém i pro přívěsy, aby svým dopravcům zajistila přístup na unijní trh i v případě odstupu z EU bez uzavření dohody.

 

Zdroj: motortransport.co.uk, ec.europa.eu

Autor: Odbor informací
Aktualizováno: 07. 01. 2019

Komentáře

Buďte první kdo vloží komentář k tomuto článku

Vložit komentář
Položky označené hvězdičkou * jsou povinné

Související informace:

Červen 2019

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31
3 4 5 7 8
14
26 27 28 30

Události v červnu 2019

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2019 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se