SUB Illust

Virtuální zasedání Celní komise IRU

Štítky: Nákladní doprava Karnety TIR

Celní komise IRU projednávala digitalizaci systému TIR a problematiku navigačních závěr v Euroasijské hospodářské unii.

V červnu se uskutečnila virtuální Celní komise IRU, které se zúčastnili zástupci ze 40 členských sdružení. Na programu komise byla problematika digitalizace systému TIR v návaznosti na přijetí Přílohy 11 Úmluvy TIR v květnu t.r. Komise byla informována o současném stavu digitálních koridorů. Koridor, který vznikl mezi Uzbekistánem a Kazachstánem v listopadu 2020 byl rozšířen o Tádžikistán v květnu 2021. A Kyrgyzstán se chce připojit k tomuto koridoru koncem letošního roku. V této souvislosti byly projednávány a diskutovány smluvní dokumenty – závazné prohlášení na používání eTIR karnetů a jejich ceny.

Na programu též byla problematika elektronických navigačních závěr v Euroasijské hospodářské unii. V Rusku si tyto závěry používají pro přepravu sankcionovaného zboží. V Bělorusku se používají v případě porušení pravidel daným dopravcem. Uvažuje se však o rozšíření jejich používání v Rusku nejen na sankcionované zboží, ale i na kontrolu veškerého tranzitu po území Ruské federace, zároveň i na kontrolu veškerého tranzitu po území Euroasijské hospodářské unie. Navigační závěry by také mohly být používány k zajištění kontroly na dovoz a vývoz zboží k poskytování informací o vracení DPH.

Turecké sdružení představilo svůj pilotní projekt ve spolupráci s IRU na vydávání karnetů TIR dopravcům speditérskými organizacemi. Karnety mohou vydávat i zahraničním dopravcům.

Zástupci IRU informovali o nové funkci aplikace TIR-EPD – Obchodní kontakty. Cílem je vytvoření registru k zviditelnění dopravců TIR pro různé účastníky dopravního řetězce, umožnění důvěryhodným třetím stranám, jako jsou vývozci a speditéři najít spolehlivé dopravce TIR. Tato funkce také umožní vytvořit kontakty s dopravci TIR a organizovat dopravu pomocí platformy TIR-EPD.

V závěru byla komise zástupci IRU informována o restriktivních opatření vůči dopravcům na některých hraničních přechodech, např. protipandemická opatření, nucené ukončování karnetů TIR pro nedostatečnou výši ručení, vynucené používání třetích stran atd. Komise tuto problematiku projedná na podzimním zasedání s cílem, aby k přepravám TIR bylo přistupováno stejným způsobem jako k přepravách bez karnetů TIR.

Autor: Michaela Havelková, vedoucí celního odboru
Aktualizováno: 22. 07. 2021

Související informace:

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2023 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se