SUB Illust

Vláda chce zkrátit platnost nižší sazby spotřební daně

Země: Česká republika Štítky: Autobusová doprava Nákladní doprava Legislativa Akce ČESMAD BOHEMIA

V úterý proběhlo jednání prezidenta Sdružení Josefa Melzera s ministrem dopravy Martinem Kupkou, který jej seznámil se záměrem vlády zkrátit platnost snížené sazby spotřební daně z nafty do 30.6.2023, namísto úpravy platné až do konce letošního roku.

Hlavními argumenty vlády je neutěšený stav rozpočtu, velmi nízké ceny nafty v posledních týdnech, rozdíl v ceně oproti benzínu, ambice vybrat na dani o 5 mld. Kč víc do konce roku. Vláda považuje snížení sazby za dočasné opatření spojené s extrémními cenami v loňském roce.

V návaznosti na to se včera večer uskutečnilo další jednání, tentokrát za účasti zástupců ostatních stran pětikoalice a mezi argumenty se objevilo např. i to, že silniní doprava nemá být preferovaná před ekologičtějšími odvětvími a že snížení silniční daně a spotřební daně bylo výjimečnou podporou ve srovnání s ostatními obory, s nímž část koalice nesouhlasila.

I přes dvouhodinovou argumentaci Josefa Melzera je pravděpodobné, že dnes vláda návrh na zkrácení doby platnosti nižší sazby schválí. Politici sice uznávají, že tím podkopávají vyjednávací pozice dopravců, že hrozí přenesení části tankování zpět do zahraničí, že ohrozí existenci mnoha firem, ale vidina toho, že ukáží voličům větší příjem státu, je silnější.

Budeme i nadále přesvědčovat zákonodárce, že jde o nápad, který uškodí tisícům českých firem a znevýhodní je vůči zahraniční konkurenci a že deficit v rozpočtu nelze léčit jen škrty a zvyšováním daní, ale spíše podporou těch, kdo tvoří přidanou hodnotu.

Autor: Vojtěch Hromíř, GT ČESMAD BOHEMIA
Aktualizováno: 04. 05. 2023

Související informace:

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2023 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se