SUB Illust

Z tisku - Čeští dopravci se ubránili obávané směrnici o práci v zahraničí

Štítky: Autobusová doprava Nákladní doprava Legislativa Akce ČESMAD BOHEMIA Minimální mzda

Mezinárodní kamionová přeprava nebude spadat pod novelu směrnice o vysílání pracovníků a dočká se vlastních pravidel.

V Bruselu se na tom v těchto dnech shodly unijní instituce. Čeští dopravci sice původně chtěli, aby kamiony byly vyjmuty úplně, výsledek ale i tak vítají. Nová pravidla pro vysílání pracovníků v EU prosazují zejména západní země EU. Státy ve střední a východní Evropě, včetně Česka, doplněné ještě třeba o Španělsko a Portugalsko, je vnímají jako snahu vyhnat jejich firmy ze Západu.

„Náš původní cíl, aby byla silniční doprava ze směrnice vyjmuta úplně, je dnes nereálný,“ řekl INFO.CZ Vojtěch Hromíř ze Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia. „Síla západních zemí je velká, a proto je dobře, že máme alespoň příležitost v lex specialis (zvláštní úprava v rámci širšího předpisu) zkusit prosadit podmínky přijatelné pro české dopravce,“ dodal.

Česko v podobné snaze podpořily další země ze střední a východní Evropy, ale třeba také Španělsko nebo Portugalsko.

Ke klíčové dohodě, která počítá s tím, že mezinárodní doprava nebude podléhat připravované směrnici o vysílání pracovníků, ale budou pro ni v budoucnu platit zvláštní pravidla, dospěly nedávno unijní instituce – Evropská komise, členské státy (Rada EU) a Evropský parlament. Do doby, než tato pravidla začnou platit, se na dopravu bude i nadále vztahovat směrnice z roku 1996.

Důvod je jednoduchý – řidiče mezinárodní dopravy totiž nelze srovnávat například se stavebním dělníkem, který naopak pod novou směrnici opírající se o princip „stejný plat za stejnou práci na stejném místě“ spadat bude. „Řidič mezinárodní dopravy vjede každých pár hodin do jiné země a je nemyslitelné, aby měl na jedné výplatní pásce hned několik hodinových sazeb určených zeměmi, kterými právě projíždí. Potřebujeme celý systém zjednodušit a vytvořit nekomplikovaná a snadno vymahatelná pravidla s cílem usnadnit dopravní činnosti a současně chránit řidiče,“ říká k tomu česká europoslankyně Martina Dlabajová (ALDE), která se jednání institucí EU účastnila a s revizí směrnice nesouhlasí od samého počátku.

Princip, aby vysílaný pracovník, tedy zaměstnanec, kterého firma pošle na splnění časově omezené zakázky do zahraničí, dostával stejnou odměnu jako pracovník v cílové zemi, razí Evropská komise. Státy střední a východní Evropy včetně Česka to vnímají jako snahu vyjít vstříc bohatším zemím a pomáhat chránit jejich trhy před levnější konkurencí z východu. To je také něco, na co dlouhodobě upozorňují čeští dopravci, kteří se bojí, že jim složitá pravidla zvednou náklady a byrokratickou zátěž a „vyšachují“ je. Dopravci tvrdí, že v konečném důsledku by mohli začít omezovat zakázky v zahraničí a propouštět řidiče.

 

Autor: Info.cz
Aktualizováno: 26. 03. 2018

Komentáře

Buďte první kdo vloží komentář k tomuto článku

Vložit komentář
Položky označené hvězdičkou * jsou povinné

Související informace:

Prosinec 2020

Po Út St Čt So Ne
30 2 3 4 5 6
7 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 27
29 30 1 2 3

Události v prosinci 2020

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2020 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se