SUB Illust

Zaměstnávání a pobyt občanů Ruska a Běloruska na území České republiky

Země: Bělorusko Česká republika Ruská federace Štítky: Autobusová doprava Nákladní doprava Legislativa

Přehled podmínek pro zaměstnávání občanů Ruské federace a Běloruska k 5. 1. 2023

V České republice ještě nemám povolení k pobytu

Občané Ruské federace a Běloruské republiky nemohou podávat žádosti o víza, o povolení k dlouhodobému nebo k trvalému pobytu na zastupitelských úřadech ČR. Řízení o žádostech o vízum a povolení k dlouhodobému nebo k trvalému pobytu podaných státními příslušníky Ruské federace a Běloruské republiky na zastupitelských úřadech České republiky se zastaví. Toto opatření se týká i žadatelů již zařazených do programů ekonomické migrace. Pořadí žadatelů zařazených do programů ekonomické migrace bude zachováno a v případě obnovení vízové agendy se bude návazně pokračovat v přidělování termínů. Usnesení vlády ČR o výše uvedeném bude platné po dobu trvání nouzového stavu.

Občané Ruské federace a Běloruské republiky, kterým již bylo vyznačeno vízum za účelem převzetí povolení k pobytu na území ČR (tzv. DV/R vízum), budou moci imigrační proces dokončit (tj. poskytnout biometrické údaje pro výdej biometrické karty) a následně převzít povolení k pobytu v České republice.

V České republice mám již povolení k pobytu

Všechny žádosti podané na území České republiky (např. prodloužení, změna účelu pobytu, povolení k trvalému pobytu) budou nadále zpracovávány na Odboru azylové a migrační politiky MV ČR. Doporučujeme o prodloužení povolení k pobytu požádat co nejdříve (lze až 120 dnů před ukončením platnosti i bez osobní přítomnosti na OAMP) a vyhnout se tak prodlouženým procesním lhůtám.

S ohledem na mimořádnou situaci je chod pracovišť OAMP MV ČR omezen pouze na nezbytnou agendu, která vyžaduje osobní účast (žádosti dětí narozených na území, první žádosti o povolení k pobytu, změny účelu, registrace po příjezdu, překlenovací štítky). Vše ostatní (prodloužení pobytu, hlášení změn, dodatky do žádostí) zasílejte doporučeně poštou.

Toto omezení se týká i objednávací linky OAMP, která funguje v omezeném režimu. Žádosti, které vyžadují osobní účast, mohou být podány později a pozdní podání bude bráno jako překážka na vůli nezávislá.

V České republice mám rodinného příslušníka – občana EU

Žádosti o krátkodobé vízum pro rodinné příslušníky občana EU podané na zastupitelských úřadech ČR občany Ruské federace a Běloruské republiky budou zpracovány. Na území ČR si pak tito rodinní příslušníci občana EU podají žádost o povolení k přechodnému pobytu blízkého či vzdáleného rodinného příslušníka občana EU pobývajícího na území ČR.

Více informací k tématu zaměstnávání cizinců najdete na webových stránkách Truckjobs - ZDE (pro vstup do článku je nutná registrace na Truckjobsu)

Pokud jste se setkali při zaměstnávání občanů Ruska a Běloruska s jinými postupy nebo máte odlišné informace, napište nám svoje zkušenosti na: info@isdcb.cz

Autor: TRUCKJOBS.CZ
Aktualizováno: 05. 01. 2023

Související informace:

Prosinec 2023

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 2
5 7 9
11 12 13 14 15 16
18 19 20 21 22 23
27 28 29 30

Události v prosinci 2023

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2023 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se