SUB Illust

Zasedání Celní komise IRU

Štítky: Nákladní doprava Karnety TIR Ostatní celní problematika

Celní komise IRU projednávala nové koridory TIR, digitalizaci, platnost karnetů TIR.

Dne 15. března 2023 se uskutečnilo virtuálně jednání Celní komise IRU. Jednání se zúčastnili zástupci záručních sdružení z 32 zemí. Na programu jednání bylo projednávání pokračujícího nestálého prostředí, které ovlivňuje používání nových koridorů TIR. Příkladem mohou být přepravy v rámci „volných ekonomických zón“, které se provádějí ve Spojených arabských emirátech.

Diskutovala se též digitalizace systému TIR. Digitální koridory již fungují ve Střední Asii, např. koridor Uzbekistán-Kazachstán-Tádžikistán-Kyrgyzstán. Tento koridor převážně funguje mezi Uzbekistánem a Kazachstánem. Od ledna 2021 do konce února 2023 bylo vydáno 605 eZáruk. Z tohoto čísla bylo 421 eZáruk vydáno uzbeckým sdružením, 172 kazašským sdružením a po 6 kyrgyzským a tádžickým sdružením. Probíhají diskuse o rozšíření tohoto koridoru do Turkmenistánu. Zároveň se také jedná o vytvoření Trans-kaspického koridoru.

Zástupci IRU informovali o průběhu posledního jednání Výkonné rady TIR a Pracovní skupiny pro celní otázky týkající se dopravy WP.30 EHK/OSN, kde se mj. projednávalo prodloužení platnosti schvalovacího osvědčení TIR ze dvou let na 3 roky a platnost schvalovacího osvědčení po celou dobu přepravy TIR, i když je přeprava zahájena před koncem jeho platnosti (obdobné jako u platnosti karnetu TIR). Byly také projednávány doporučené postupy pro schváleného odesilatele v Evropské unii a schváleného příjemce v Turecku, které budou zařazeny do Příručky TIR.

Sdružení také byla upozorněna na chyby, které se objevují při vyplňování karnetů TIR ze strany držitelů a byla vyzvána IRU, aby prováděla pro držitele pravidelná školení k této problematice.

Vzhledem k tomu, že v letošním roce končí přechodné období pro používání stávajících modelů 4, 6ti, 14ti a 20ti listých karnetů TIR a od roku 2024 by se měly používat pouze nové modely 6ti a 16ti listých karnetů TIR sdružení doporučila IRU, aby požádalo Správní výbor Úmluvy TIR o prodloužení přechodného období alespoň o 2 roky. Důvodem jsou stále vysoké skladové zásoby stávajících modelů karnetů TIR z důvodu covidových restrikcí a válce na Ukrajině, neboť došlo k výraznému poklesu ve výdeji karnetů TIR.

Komise také projednávala problematiku uplatňování eCMR, tak aby z toho co nejvíce  benefitovaly všechny zúčastněné strany (zrychlení výměny informací, přesnost dat a snížení nákladů) a nebyla to naopak pro zúčastněné strany další zátěží.

Příští jednání komise se uskuteční již prezenčně v září 2023 v Taškentu na pozvání uzbeckého sdružení.

 

Autor: Michaela Havelková
Aktualizováno: 06. 04. 2023

Související informace:

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2023 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se