SUB Illust

Zdražení silniční dopravy - rozhovor pro Radiožurnál

Štítky: Akce ČESMAD BOHEMIA

Tiskový mluvčí ČESMAD BOHEMIA Martin Felix poskytl rozhovor pro Český rozhlas - Radiožurnál. Tématem bylo zdražení silniční dopravy v souvislosti s růstem cen pohonných hmot.

Níže uvádíme přepis rozhovoru, níže na stránce najdete také odkaz, na kterém si rozhovor můžete poslechnout.

Rostoucí ceny pohonných hmot logicky jako první pocítili podnikatelé a firmy podnikající v dopravě. Podle ankety Sdružení dopravců ČESMAD BOHEMIA přes 50 % mezinárodních kamionových firem očekává, že se v posledním letošním čtvrtletí dostanou do ztráty. Ve vnitrostátní dopravě je tento výhled ještě o něco pesimističtější. Český kamionoví dopravci proto avizují, že budou nuceni své služby výrazně zdražit.

Ve spojení jsme teď s mluvčím sdružení ČESMAD BOHEMIA Martinem Felixem. Dobrý den.

  • Dobrý večer.

Naznačily ty odpovědi ve vaší anketě také to, jak výrazně to zdražování kamionové dopravy bude vypadat, jak výrazné bude?

  • Ono je to tam vždy o dohodě zákazníka a poskytovatele té služby. Nicméně to zdražení se bude muset rovnat zvýšení nákladů, protože doprava dělá s velmi nízkými maržemi zhruba jedno až tři %. A jestliže to zvýšení nákladů mezi je 15 až 20 %, tak lze očekávat zdražení stejné, popřípadě konec těch firem, které na ty ceny nedosáhnou.

Jak razantně ty náklady v tom posledním půlroce dotkly a co se na nich podílelo tom z růstu kromě té drahé nafty?

  • Tak ono je to ta inflace, která se dotkla každého z nás. Zdražení energií. To zdražení nafty je třicetiprocentní od prvního ledna a nafta je vlastně 30 % všech nákladů, tak tam je to významné. Kapalina AdBlue, kterou kamiony potřebují všechny ke svému provozu, tak ta vzrostla dokonce čtyřikrát. V neposlední řadě je to potom financování vozidel i jejich cena, ty vozidla jdou taky nahoru s cenou. A další problém, který není možná tak na první pohled vidět, je porušení těch dodavatelsko-odběratelských vztahů, kdy některé kamiony zůstávají stát třeba naložené, protože se automobilka třeba zavře. Naopak někde se nedostávají, nejezdí úplně plně vytížené.

Takže té další z problémů z toho, co říkáte, znamená to, že ty služby mohou třeba zdražit až o 50 %?

  • Tak zatím předpokládám to zdražení okolo 20 %, nicméně nevíme, jak se to bude vyvíjet. Třeba to s tím AdBlue, to byl opravdu případ, s kterým nepočítal nikdo v celé Evropě, protože vždy ho bylo dost, stálo 4 až 5 korun jeden l, najednou zmizelo z trhu a stálo 100 korun na stojanech, takže to jsou opravdu věci, které nikdo nepředpokládal.

Dostávají se někteří dopravci i do existenčních problémů právě kvůli tomu růstu nákladů?

  • Samozřejmě dostávají se. Jsou to především ti menší dopravci, kteří mají horší vyjednávací pozici ze svými zákazníky. To ostatně ta anketa ukázala také, že se jim nedaří promítnout to zvýšení cen do dopravy. A tam je problém z hlediska naší republiky především v tom, že ta doprava se asi uskuteční, když ti naši dopravci skončí, ale průměrný kamion českého dopravce do rozpočtu, našich daních a odvodech přinese asi 800 000 korun ročně. Jestliže to převezmou levnější dopravci z východu, tak ti tady pouze zaplatí mýto a za to zaplatí tak 50 000, takže podstatně méně. Takže i náš stát na tom prodělá, jestliže tu službu bude poskytovat někdo jiný.

Na konci roku je ta poptávka po té nákladní dopravě obvykle vysoká. Znamená to tedy, že ani ten vyšší počet zakázek nebude stačit dopravcům na to pokrytí rostoucích nákladů?

  • Ano, paradoxně ten počet zakázek není největší problém. Na to se dívají dopravci většinou optimisticky, ale problém je to, aby zakázka byla odvedena za cenu, která pokryje ty náklady alespoň s tou minimální marží.

Říká Martin Felix, tiskový mluvčí ČESMADu. Bohemia. A díky za váš čas. Na slyšenou.

  • Hezký večer. Na shledanou.

 

Záznam si můžete poslechnout ZDE (rozhovor s M. Felixem začíná na záznamu v 15:47)

Autor: Odbor informací
Aktualizováno: 24. 11. 2021

Související informace:

Listopad 2021

Po Út St Čt So Ne
2 3 4 5 6
8 9 10 12 13
15 16 18 19 20
22 23 24 25 26 27
29 1 2 3 4 5

Události v listopadu 2021

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2021 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se