SUB Illust

Povolovací řízení MKD

Povolení pro mezinárodní nákladní dopravu v Bělorusku


Legislativa: Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Běloruské republiky o mezinárodní silniční dopravě platná od 16.8.1996 - č. 253/1996 Sb.

Druhy povolení („ДАЗВОЛ"):
8001 - Bělorusko singl
8007 - Bělorusko třetizemní

singl: platí pro bilaterální nebo tranzitní přepravu (jednorázové povolení na 1 jízdu tam a zpět)
třetizemní: platí pro třetizemní přepravu (jednorázové povolení na 1 jízdu tam a zpět)

Běloruská povolení jsou platná do 31.1. následujícího roku (vyznačeno na povolení).

Provozovatelé mezinárodní nákladní silniční dopravy potřebují pro přepravy mezi státem, ve kterém je použité vozidlo registrováno a druhým státem (přeprava mezi oběma státy), i pro tranzitní dopravu druhým státem, bilaterální povolení tohoto státu nebo povolení CEMT. Bilaterální povolení může být použito pro přepravu nákladu mezi státem druhé smluvní strany a třetí zemí za předpokladu, že se při použití obvyklé dopravní trasy projede územím státu smluvní strany, v němž je registrováno motorové vozidlo. V jiných případech se pro přepravu nákladu mezi státem druhé smluvní strany a třetí zemí se vyžaduje zvláštní (třetizemní) povolení nebo povolení CEMT.

Pro přepravy zboží mezi dvěma místy na území státu druhé smluvní strany (kabotáž) je třeba zvláštní povolení příslušného orgánu této smluvní strany.

Povolení se nevyžaduje pro:
a) přepravu nákladů motorovými vozidly jejichž dovolená celková hmotnost, včetně přívěsu, nepřesahuje 6 t, nebo jestliže užitečná hmotnost, včetně přívěsu, nepřesahuje 3,5 t**),
b) přepravu stěhovaných svršků prováděnou podniky, majícími pro tyto účely zvláštní personál a dopravní prostředky,
c) přepravu předmětů a zařízení pro divadelní, filmová, cirkusová nebo hudební představení nebo sportovní akce, výstavy nebo veletrhy, nebo pro rozhlasová, televizní nebo filmová natáčení, pokud jsou tyto předměty a zařízení dováženy či vyváženy dočasně*)
d) přepravu těl a popela zemřelých,
e) přepravu poštovních zásilek,
f) přepravu havarovaných nebo porouchaných vozidel,
g) přepravu humanitárních zásilek, potřebných v nouzových situacích, zejména při živelných pohromách,
h) přepravy navazující na kombinovanou dopravu. Rozsah silniční sítě stanoví Smíšená komise.

 

*) Na jednání česko - běloruské Smíšené komise o silniční dopravě, které se uskutečnilo ve dnech 3.- 4.11.2009, běloruská strana protokolárně potvrdila, že přepravy vybavení a zařízení atrakcí (lunaparků) jsou osvobozeny od povolení dle čl. 7 písm. c) Dohody, a že osvobození od nutnosti využití povolení se týká rovněž prázdných jízd souvisejících s předchozím dovozem či pozdějším vývozem vybavení a zařízení atrakcí (lunaparků).
**) Ohledně nutnosti mít povolení pro přepravu nákladů vozidly, jejichž přípustná celková hmotnost, včetně přívěsů, nepřevyšuje 6 tun, nebo jejichž přípustná nosnost, včetně přívěsů, nepřevyšuje 3,5 tuny, obě strany na výše uvedeném jednání vykládají, že je nutno mít povolení pouze v případě, když budou překročeny oba parametry.

Možné problémy

Platí zákaz přeprav zboží v rámci celní unie mezi státy BY, RF a KZ dopravci z jiných než těchto tří států. Takový postup sice je v rozporu s platnými mezivládními dohodami i s dohodou CEMT, nicméně ani úřední protesty zatím nebyly úspěšné. Nedoporučujeme proto uzavírat zakázky na tyto pro české dopravce třetizemní přepravy z BY do RF či KZ a naopak.

Na jednání SK v květnu 2018 byla předána informace, že od 1.1.2018 vstoupil v platnost celní kodex Euroasijského ekonomického svazu. V souladu s odstavcem 7 článku 275 celního kodexu dopravci mohou používat vozidla, jež jsou v souladu s celním kodexem pro vnitřní přepravu, začínající na území jednoho členského státu EES a končící na území jiného členského státu EES.

Podmínky přepravy nákladů z Ukrajiny do Kazachstánu
Přes území Ruska bude přeprava možná jen z území Běloruska a za podmínky použití systému GLONASS
Podobná přeprava nákladů se bude uskutečňovat jen za podmínky použití „prostředků identifikace (plomb), včetně fungujících na základě technologií globálního navigačního družicového systému GLONASS". Také podle dokumentu budou muset řidiči mít evidenční talony.

Ruské vládě bylo nařízeno stanovit požadavky vůči identifikačním prostředkům (plombám) včetně fungujících na základě technologií GLONASS, pořádek jejich použití, a také pořádek vydávání evidenčních talonů.

Výnos nabývá platnosti ode dne jeho oficiálního zveřejnění a platí až do 1. července 2016.
Odkaz na příslušný dokument (v ruštině)

Na jednání SK v květnu 2018 bylo domluveno, že na různé druhy přeprav v rámci jedné cesty a tam a zpět je možné použít jedno bilaterální/ tranzitní povolení.

Vzorový příklad: použití jediného bilaterálního /tranzitního povolení pro přepravu konsolidovaného nákladu v případech, kdy je během jedné cesty náklad naložen nebo vyložen v různých zemích (místech), a to tak, že se v příslušných částech povolení toto označí znaménkem "+". Například "CZ + A" nebo "Česká republika + Rakousko".

 

Poslední aktualizace: duben 2022

Duben 2024

Po Út St Čt So Ne
3 4 5 6
8 9 10 11 12 13
15 16 17 18 19 20
22 24
29 30 1 2 3 4 5

Události v dubnu 2024

Více >

© 2024 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se