SUB Illust

Jak založit dopravní firmu

Štítky: Autobusová doprava Nákladní doprava Legislativa

Základní informace o postupu při založení dopravní firmy

K založení a fungování dopravní společnosti je nutné splnit následující podmínky

Ohlášení podnikání

K podnikání v oboru silniční dopravu je nutné získat živnostenský list a koncesi pro autodopravu (obojí vydává živnostenský úřad)

Usazení

Ke splnění podmínek pro usazení je nutné mít své sídlo nebo provozovnu na území České republiky. Na živnostenském úřadě je nutné doložit dokument, ve které jsou uvedena práva k užívání doložených prostor. Musí se jednat o reálné prostory.

K podmínce usazení je rovněž nutné mít jedno nebo více nákladních vozidel - vlastní, pronajatá nebo provozovaná na základě leasingové smlouvy. Na živnostenském úřadě je v této souvislosti nutné předložit technické průkazy těchto vozidel.

Dobrá pověst

V souladu se živnostenských zákonem má dobrou pověst osoba, která tuto neztratila rozhodnutím podle § 35a zákona č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě. Hodnotí se nejen trestní rejstřík bez záznamů, ale také konkrétní porušení dopravních předpisů (např. překročení omezení maximální doby řízení, nečerpání bezpečnostních přestávek či používání klamného zařízení, schopného měnit záznamy o vozidle, atd.).

Přehled je k dispozici ZDE

Odborná způsobilost

Pro velkou nákladní dopravu platí povinnost provozování prostřednictvím odpovědného zástupce. Může se jednat o samotného podnikatele nebo zaměstnance, který splňuje všechny podmínky odborné způsobilosti.  V České republice tuto zkoušku provádí odbor dopravy příslušného krajského úřadu. Předmětem zkoušky jsou znalosti týkající se předcházení nehodám a bezpečnosti silničního provozu, ochrany životního prostředí a technických norem, jakož i práva a znalosti z oblasti provozní ekonomiky.

Školení ke zkoušce nabízí školíci středisko ČESMAD BOHEMIA. Nabídku školení najdete ZDE.

Finanční způsobilost

Finanční způsobilost lze prokázat všemi způsoby uvedenými v přímo použitelném předpisu Evropské unie. Jednoduchým a nákladově efektivním způsobem prokázání finanční způsobilosti podniku může být bankovní záruka nebo pojištění profesionální odpovědnosti.

Finanční způsobilost prokazují podnikatelé v silniční dopravě s vozidly nad 3,5 tuny a s vozidly nad 2,5 tuny provozující mezinárodní dopravu.

Pojištění

Odbor služeb ČESMAD BOHEMIA nabízí tyto varianty pojištění pro silniční dopravce:

  • povinné ručení (více)
  • havarijní pojištění (více)
  • odpovědnost dopravce (více)
  • odpovědnost za škody způsobené zaměstnavateli (více)
  • léčebné výlohy (více)
  • právní pomoc a asistence (více)
  • finanční způsobilost dopravce (více)
  • pojištění kabotážních přeprav (více)

Poslední aktualizace: 02. 01. 2023

Související informace:

Květen 2024

Po Út St Čt So Ne
29 30 4
11
13 14 15 16
1 2

Události v květnu 2024

Více >

© 2024 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se