SUB Illust

Povolovací řízení MKD

Povolení pro mezinárodní nákladní dopravu v Maďarsku

Legislativa: Dohoda mezi vládou ČSSR a vládou Maďarské republiky o mezinárodní silniční dopravě platná od 2. 9. 1969 - č. 125/1969 Sb.)

Maďarsko je členem EU, a proto veškeré bilaterální, tranzitní a třetizemní přepravy v rámci EU jsou automaticky plně liberalizovány, tzn. lze je provádět pouze na základě platné Eurolicence.

Třetizemní přepravy z nebo do Maďarska mimo rámec EU lze provádět pouze na třetizemní povolení, nebo povolení CEMT.

Při jízdách na základě maďarského povolení pozor na přísnější podmínky pro jeho vyplňování:

  • Dopravce při vstupu do Maďarska musí vyplnit na povolení nebo v záznamníku jízd CEMT místo vstupu do Maďarska, datum a přesný čas (den, hodina, minuta) a stav počitadla kilometrů. Pokud to řidič neudělá, hrozí mu pokuta za nevyplnění a za jízdu bez povolení.
  • Dopravce musí předložit v Maďarsku povolení odesílateli/příjemci při nakládce/vykládce. Odesílatel/příjemce má za povinnost zkontrolovat údaje a udělat kopii povolení včetně stavu počitadla kilometrů a uchovat tuto kopii jeden rok pro kontrolní orgány. Pokud tak neučiní, hrozí mu taktéž pokuta.

Druhy vyměňovaných povolení („ENGEDÉLY")

1475 - Maďarsko třetizemní EURO III

třetizemní: platí pro třetizemní přepravu mimo rámec EU (jednorázové povolení na 1 jízdu tam a zpět) prováděnou minimálně vozidlem „EURO III bezpečné"

Dokladem o tom, že vozidlo splňuje standardy stanovené pro „EURO III bezpečné vozidlo" jsou platné atesty CEMT pro vozidla „EURO III bezpečná"nebo lepší vozidla dle odpovídající Rezoluce CEMT. Atesty musí být umístěny v kabině vozidla.

Maďarská povolení jsou platná vždy do 31. 1. následujícího roku (vyznačeno na povolení).

Povinné registrace:

EKAR - https://ekaer.nav.gov.hu/

Podle maďarského zákona musí příjemce a odesílatel každé zásilky zboží z nebo do EU, která se poveze na autě nad 3,5 tuny, hlásit maďarskému celnímu úřadu údaje o zásilce, dopravci a vozidlu. Kontroly o pohybu zásilky budou prostřednictvím mýtného systému. Všichni odesílatelé/příjemci se musí registrovat do registru EKAER. Dopravců se sice registrace přímo netýká, ale pokud odesílatel nebo příjemce povinnost ohlášení nesplní, může docházet ke zbytečným kontrolám nebo zdržením jednak při jízdách po Maďarsku, jednak při nakládkách a vykládkách v Maďarsku.

BIREG - https://bireg.gov.hu/bireg

Kdo podléhá registraci po 4. 2. 2021

a) dopravní služby nákladními vozidly s maximální přípustnou hmotností vyšší než 3,5 t, které jsou prováděny na základě bilaterálního povolení nebo povolení CEMT
b) přeprava pro vlastní potřebu vozidly s maximální přípustnou hmotností vyšší než 3,5 t, které jsou prováděny na základě bilaterálního povolení nebo povolení CEMT
c) kabotáž na území Maďarska, která je prováděna na základě bilaterálního povolení nebo Eurolicence

včetně prázdných jízdy v souvislosti s výše uvedenými operacemi.

V případě zájmu o informace ohledně kabotáže přejděte na odkaz „Kabotáž od 14. 5. 2010".

Poslední aktualizace: 1.2.2021

Březen 2024

Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29
5 6 7
12 13 14
19 20 21
26 27

Události v březnu 2024

Více >

© 2024 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se