SUB Illust

Příloha 11 Úmluvy TIR vstoupila v platnost

Štítky: Karnety TIR

Příloha 11 Úmluvy TIR k digitalizaci systému TIR vstoupila v platnost

Dne 25. května 2021 vstoupila v platnost dlouho připravovaná a očekávaná Příloha 11 Úmluvy TIR, která dává právní rámec pro plnou digitalizaci systému TIR, tzv. eTIR. Při příležitosti vstupu v platnost byl uspořádán na půdě OSN v Ženevě Evropskou hospodářskou komisí slavnostní ceremoniál za účasti 16 velvyslanců a hodnostářů, kteří v průběhu ceremoniálu vystoupili na podporu digitalizace TIR.

Systém TIR využívá v současné době více jak 30 000 schválených dopravců a je akceptován na více jak 3 500 celních úřadech celosvětově. Po více jak 70 let systém TIR dělal obchod rychlejší, snadnější a více bezpečný. Nová Příloha 11 Úmluvy TIR posílí a rozšíří výhody systému TIR pro globální multimodální obchod.

Výkonná tajemnice EHK/OSN p. Olga Algayerova řekla, že zahájení eTIRu udělá TIR systém dále více bezpečný, více efektivní a konkurenční. eTIR umožní bezpapírové a bezkontaktní překračování hranic. Viděli jsme to, jak to bylo rozhodující v době pandemie COVID-19. Když budou řidič a celníci v bezpečí, eTIR zajistí, že hranice zůstanou otevřené za takových kritických situací. TIR systém je nejstarším “produktem“ veřejně-soukromého partnerství, které se datuje od roku 1949, když IRU podporované OSN začalo řešit problémy při přepravách zboží přes roztříštěné hranice v poválečné Evropě.

Slavnostní ceremonie se zúčastnil i generální tajemník IRU, p. Umberto de Pretto. IRU, které je pověřeno Správním výborem Úmluvy ke správě systému TIR. IRU reprezentuje přes více jak 70 let silniční dopravce, kteří provozují kamiony přepravující zboží přes hranice a mají tu ikonickou modrou tabulku TIR na zadní straně milionů kamionů. U příležitosti plně bezpapírového TIR uvidíme nyní dokonce více benefitů pro dopravce a jejich zákazníky, dovozce a vývozce, kteří jsou srdcem světového obchodu. Nový právní rámec pro TIR přinese také značné výhody pro celní orgány, zvláště když COVID-19 omezuje fyzický kontakt mezi celníky a řidiči na hraničních přechodech.

Dále vystoupily předseda Správního výboru Úmluvy TIR a zástupce generálního ředitele tureckého ministerstva obchodu, p. Osman Beyhan. Turecko spolu s Íránem byly prvními zeměmi, kde se eTIR vyzkoušel. Vystoupil i poradce prezidenta íránské celní správy, p. Mostafa Ayati. Poté vystoupila i řada dalších zástupců celních správ asijských zemí, kde se rozbíhají další eTIR projekty.

Elektronický či digitalizovaný systém TIR je výsledkem více jak dekády plánování, investic a pokusů podporovaných celními správami, sdruženími TIR a dalšími regionální a mezinárodní orgány.

Ázerbájdžán, Gruzie, Írán, Moldávie, Pákistán, Tádžikistán, Turecko a Uzbekistán jsou v procesu propojení jejich celních informačních systémů s mezinárodním eTIR systémem. Jak již bylo uvedeno systém TIR je funkční ve více jak 70 zemích a dále se jeho používání rozšiřuje. Následně po přistoupení Egypta k Úmluvě TIR na konci minulého roku, země v Africe, Asii a Jižní Ameriky pokračují aktivně v přístupu a následnému uplatňování nového bezpapírového systému TIR.

 eTIR má i své webové stránky, kde je možno čerpat informace www.etir.org.

 

Autor: Michaela Havelková
Aktualizováno: 02. 06. 2021

Související informace:

Duben 2024

Po Út St Čt So Ne
3 4 5 6
8 9 10 11 12 13
15 16 17 18 19 20
22 24
29 30 1 2 3 4 5

Události v dubnu 2024

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2024 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se