SUB Illust

První intermodální přeprava TIR

Štítky: Karnety TIR Ostatní celní problematika

V listopadu 2017 proběhla první intermodální přeprava TIR mezi Slovinskem a Íránem přes Středozemní moře...

V listopadu 2017 se uskutečnila první intermodální TIR přeprava ze slovinského přístavu Ljublana do iráckého přístavu Bandar Abbas, přičemž kontejner tranzitoval přes Itálii a Turecko přes Středozemní moře. Takto provedená přeprava spojující Evropu se Středním východem znamenala 5 denní časovou úsporu, což je značný potenciál pro snížení nákladů a pro zvýšení obchodní výměny.

 

TIR se ukázal jako jeden z nejlepších tranzitních nástrojů pro dálkové intermodální přepravy zboží a pilotní iniciativa zvýrazňuje potenciál pro tyto přepravy v tomto a dalších regionech. Zvláště země, které nově přistoupily k Úmluvě TIR mohou benefitovat z intermodálních standardů na počátku uplatňování Úmluvy TIR.

 

Tato úspěšná operace byla plně koordinována členem IRU, Íránskou obchodní komorou (ICCIMA) ve spolupráci s íránskými celními orgány, včetně části operace ze Slovinska do Itálie a následně po moři z přístavu Terst v Itálii do přístavu Mersin v Turecku.

 

Po příjezdu do přístavu Mersin byl kontejner naložen na železnici do íránského celního úřadu Razi, kde byl TIR znovu aktivován a pokračoval do celního úřadu a železničního terminálu Sahlan v Iránu (okolo 100 km od Razi), kde byl kontejner přemístěn na íránské nákladní vozidlo a pokračoval ve své cestě do přístavu určení Bandar Abbas.

 

Použití IT TIR nástrojů významně usnadnilo intermodální přepravu a dále zvýšilo bezpečnost, protože celní orgány byly schopny provést předběžnou rizikovou analýzu nákladu.

 

Spolupráce mezi zástupci celních orgánů, členských sdružení IRU, dopravci a IRU je příkladem úspěšného veřejně soukromého spojenectví pro usnadňování obchodu napříč regiony.

 

Slovinské sdružení IRU, GIZ Intertransport také podporoval tento projekt a slovinská část přepravy byla provedena slovinským dopravcem TIR, Logistika d.o.o. Část intermodální přepravy v kombinaci námořní, železniční a silniční dopravy byla organizována členem ICCIMA, íránskou spediční a nákladní společností, Rahanjam International.

 

Pro plně funkční intermodální koridor íránské celní orgány otevřou celní úřad Razi pro použití karnetů TIR jak pro tranzitní účely, tak i pro ručení pro přepravu zboží po železnici. Další kroky budou zahrnovat spolupráci s celníky, železničními orgány a dopravci podél koridoru k vybudování úspěšného prvního milníku pro efektivní používání TIR různými druhy dopravy.

Autor: Odbor informací
Aktualizováno: 27. 08. 2018

Komentáře

Buďte první kdo vloží komentář k tomuto článku

Vložit komentář
Položky označené hvězdičkou * jsou povinné

Související informace:

Červen 2024

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31
3 4 5 6 7 8
11 12 14 15
18 19 20
26 27 28

Události v červnu 2024

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2024 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se