SUB Illust

Další způsob podávání pre-deklarací do Turecka

Země: Turecko Štítky: Nákladní doprava Karnety TIR Ostatní celní problematika

Pre-deklarace do Turecka možno podávat i pomocí systému TIRCUS.

Jak jsme již informovali, s účinností od 25. dubna 2017 je povinnost podat elektronickou předběžnou informaci (pre-deklaraci) o přepravovaném zboží pro všechny dopravní operace vstupující do Turecka.

Při přepravě na podkladě karnetu TIR je možno pre-deklarace podat pomocí bezplatné internetové aplikace IRU TIR-EPD. Turecká celní správa zároveň vyvinula online program TIRCUS pro podávání pre-deklarací. Program TIRCUS mohou využívat také držitelé karnetů TIR.

Pro zajištění přístup k programu TIRCUS je nejdříve nutné získat přístup do BILGE (komputerizované celní transakce). Podle příslušné legislativy cizinci, kteří mají daňové identifikační číslo (TIN) nebo zahraniční ID číslo přidělené tureckou vládou jsou oprávněni deklarovat svým jménem pomocí tohoto TIN nebo ID čísla. Toto oprávnění je platné na všech celních úřadech v Turecku.

TIRCUS byl vyvinut v anglickém a tureckém jazyce a umožňuje podat pre-deklaraci pouze tureckým celním orgánům. Pokud držitel karnetu TIR potřebuje podat pre-deklaraci i dalším celním orgánů pro svou přepravu, musí toto učinit zvlášť v aplikaci TIR-EPD.

Program TIRCUS je přístupný na internetové adrese http://uygulama.gtb.gov.tr/TIRCUS

Manuál pro anglicky hovořící uživatele je dostupný na adrese: https://uygulama.gtb.gov.tr/TIRCUS/Content/Manuals/UserManual_EN.pdf.

Autor: Michaela Havelková
Aktualizováno: 04. 05. 2017

Komentáře

Buďte první kdo vloží komentář k tomuto článku

Vložit komentář
Položky označené hvězdičkou * jsou povinné

Související informace:

Červen 2024

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31
3 4 5 6 7 8
11 12 14 15
18 19 20
26 27 28

Události v červnu 2024

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2024 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se