SUB Illust

Karnet TIR jako řešení pro dovoz z Velké Británie po 1. 1. 2021

Země: Velká Británie Štítky: Karnety TIR Legislativa Ostatní celní problematika

Karnet TIR je jedním z řešení pro dovoz zboží do/ z Velké Británie po ukončení přechodného období.

S účinností od 1. ledna 2021 bude možno používat karnety TIR pro přepravy do a z Velké Británie. Jejich použití má smysl především při exportu zboží z Velké Británie do EU a jiných zemí, neboť při dovozu zboží do Velké Británie bude do 1. 7. 2021 upuštěno od úplné celní deklarace. Do tohoto data také není potřeba údaje z karnetu TIR zadávat elektronicky do britského systému, bude uplatňován pouze papírový systém karnetu TIR. IRU spolupracuje s celní správou Velké Británie, aby aplikace TIR-EPD byla propojena s britským systémem. Britská vláda potvrdila svou připravenost na odbavování karnetů TIR ihned po ukončení přechodného období.

Při odjezdu z Velké Británie je nutno karnet TIR, doprovodné dokumenty, vozidlo a zboží předložit celnímu úřadu odeslání. Seznam všech britských celních úřadů oprávněných pro TIR je možno nalézt na webových stránkách Evropské komise - https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/col/col_consultation_location.jsp?Lang=en.

Celní úřad odeslání provede nezbytné kontroly, včetně celního uzavření vozidla a uvolní tranzitní operaci orazítkováním 1. útržkového listu karnetu TIR – tím je zahájena operace TIR na území Velké Británie.

Při výstupu z Velké Británie celní správa zkontroluje celní závěry a orazítkuje 2. útržkový list karnetu TIR a tím ukončí operaci TIR na území Velké Británie. V případě, že by operace TIR byla zahájena na hraničním celní úřadě, tak v tomto případě tento celní úřad vystupuje jako celní úřad odeslání i výstupu a orazítkuje jak 1. útržkový list, tak i 2. útržkový list.

1 hodinu před vstupem zboží na celní území EU je nutno podat vstupní souhrnnou deklaraci (ENS) prvnímu vstupnímu celní úřadu na území EU. Souhrnnou deklaraci je možno udělat prostřednictvím aplikace TIR-EPD. Tento celní úřad provede rizikovou analýzu na podkladě zaslaných dat. Celní systém automaticky validuje deklaraci a vygeneruje číslo MRN. Všichni držitelé, kteří budou podávat vstupní souhrnnou deklaraci, musí mít platné EORI číslo vydané v EU. Deklaraci je možno podat hned při zahájení přepravy TIR.

Po předložení vozidla, zboží a karnetu TIR a provedení nezbytných kontrol vstupním celním úřadem EU je operace TIR uvolněna na území EU a bude orazítkován 3. útržkový list karnetu TIR. Tímto je zahájena přeprava TIR na území EU.

Ukončení operace TIR je provedeno na základě předložení vozidla, zboží, karnetu TIR a doprovodných dokumentů příslušnému celnímu úřadu určení (event. výstupnímu v případě, že přeprava pokračuje mimo území EU). Opět po provedení nezbytných kontrol je orazítkován 4. útržkový list karnetu TIR a tím je ukončena operace TIR na území EU. V případě, že je karnet TIR ukončen na hranici ihned po vstupu, pak tento vstupní celní úřad EU vystupuje i jako celní úřad určení.

Autor: Michaela Havelková
Aktualizováno: 21. 12. 2020

Související informace:

Červen 2024

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31
3 4 5 6 7 8
11 12 14 15
18 19 20
26 27 28

Události v červnu 2024

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2024 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se