SUB Illust

Další novinky týkající se aplikace TIR-EPD

Země: Irán Kyrgyzstán Turecko Štítky: Nákladní doprava Karnety TIR Ostatní celní problematika

Informace z Turecka a Kyrgyzstánu

Turecko

Turecké sdružení TOBB prostřednictvím IRU informovalo, že s účinností od 16. ledna 2017 je na turecko-iránském pohraničním přechodu Esendere/Serow zřízen „zelený pruh TIR-EPD". Celní úřad Esendere zahájil svou činnost v září 2016. Jeden pruh je zřízen na vstupu a druhý na výstupu. Pruhy jsou označeny „TIR EPD Hizli Gecis Hatti/TIR EPD Green Lane/Fast Track Lane". Zelený pruh má zrychlit odbavování importních, exportních a tranzitních přeprav, které jsou prováděny mezi Tureckem a Íránem.

Toto je již třetí pohraniční přechod v Turecku, který má zřízen „zelený pruh TIR-EPD". Prvním byl pohraniční přechod Kapikule (přechod mezi Tureckem a Bulharskem) a druhým je Dilucu (hranice mezi Tureckem a Ázerbájdžánem).

Kyrgyzstán

V závěru loňského roku jsme informovali, že tádžické sdružení ABBAT poskytuje službu a pomoc držitelům karnetů TIR při podávání TIR-EPD. Nyní tuto službu poskytuje i kyrgyzské sdružení AIRTO-KR.

AIRTO-KR účtuje za podání TIR-EPD poplatek ve výši 5,- USD u TIR-EPD mající do 10 zbožových položek. Pro EPD s více jak 10 zbožovými položkami stanoví cenu AIRTO-KR případ od případu.

Pro použití služby podání TIR-EPD sdružením AIRTO-KR je nutno předložit tyto dokumenty:

  • originál nebo naskenovanou fotokopii přepravních dokumentů (karnet TIR, CMR, fakturu nebo jakékoliv jiné příslušné dokumenty),
  • písemné zmocnění držitele TIR pro AIRTO-KR k podání TIR-EPD jeho jménem (vzor není zpracován).

Tato služba je poskytována přímo v kanceláři AIRTO-KR v Biškeku nebo přes e-mail anglicky, rusky, kyrgyzsky od pondělí do pátku od 9:00 do 18:00 (GMT +6). Kontaktní osobou je pro pomoc a vyplňování TIR-EDP p. Beknazar Mamytov (e-mail: b.mamytov@airto-kr.com).

Autor: Michaela Havelková
Aktualizováno: 02. 03. 2017

Komentáře

Buďte první kdo vloží komentář k tomuto článku

Vložit komentář
Položky označené hvězdičkou * jsou povinné

Související informace:

Květen 2024

Po Út St Čt So Ne
29 30 4
11
13 14 15 16
1 2

Události v květnu 2024

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2024 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se