SUB Illust

Přechody BY-RUS budou od 1.srpna pro české řidiče uzavřeny

Země: Bělorusko Ruská federace Štítky: Autobusová doprava Nákladní doprava Karnety TIR Ostatní celní problematika

Ani na opakované vyžádání neposkytla ruská strana oficiální potvrzení toho, že od 1. srpna 2018 budou moci hraniční přechody mezi Běloruskem a Ruskem využívat pouze řidiči s ruským nebo běloruským pasem

Informace vychází z neoficiálních zdrojů a jednání ruského sdružení ASMAP s celníky Ruské federace. Nezáleží na imatrikulaci vozidla nebo zemi původu dopravce, ale na státní příslušnosti řidiče. Je nutno tedy alespoň s dočasným omezením od 1. srpna 2018 počítat, Rusové se odvolávají na výnos z roku 2017 obsahující seznam přechodů použitelných pro nákladní dopravu.

ČESMAD BOHEMIA se obrátil oficiálně na ministra Dana Ťoka se žádostí o reciproční opatření vůči ruským dopravců se snahou vyvolat nátlak na ruskou administrativu, aby přehodnotila svůj postup. Uzavření zejména hlavní trasy přes Krasnou Horku je závažným porušením tržních poměrů a je nutno na ně reagovat. Není možné, aby někteří dopravci, kteří mají ruské a běloruské řidiče, jezdili na stejných zakázkách trasou o 300 km a o mnoho hodin kratší. To by byla likvidace těch ostatních.

Obdobný tlak vyvíjejí i kolegové z polského sdružení, kteří sice mají mnoho běloruských řidičů, ale rozhodně ne tolik, kolik jejich vozidel do Ruska denně proudí. A přidávají se i Slováci, Litevci a další. Problém s omezením mají i ruští dopravci ze sdružení ASMAP, v jejichž kamionech sedí často řidiči z Ukrajiny. Na Rusko se obrací s žádostí o uvolnění průjezdů i Mezionárodní unie silniční dopravy IRU. Uvidíme, jestli tento mezinárodní tlak bude mít nějaký výsledek.

Není zatím jisté, jestli bude omezení definitivní, nebo si jen Rusové řeší problém s Bělorusy, kteří vpustili do země bez víz leteckým mostem nějaký počet lidí a Rusové mají obavy, že se přesunou k nim. Řešením by přece mohlo být zřízení lehkých kontrolních stanovišť na přechodech BY-RUS.

Autor: Vojtěch Hromíř, generální tajemník ČESMAD BOHEMIA
Aktualizováno: 07. 08. 2018

Komentáře

Buďte první kdo vloží komentář k tomuto článku

Vložit komentář
Položky označené hvězdičkou * jsou povinné

Související informace:

Červen 2024

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31
3 4 5 6 7 8
11 12 14 15
18 19 20
26 27 28

Události v červnu 2024

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2024 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se