SUB Illust

Tranzit přes hranice Rusko – Bělorusko

Země: Bělorusko Ruská federace Štítky: Autobusová doprava Nákladní doprava Karnety TIR Ostatní celní problematika

Došlo k dohodě mezi Ruskem a Běloruskem o vzájemném uznávání víz a přechody mezi Ruskem a Běloruskem by měly být uznávány jako mezinárodní

Na přelomu srpna – července letošního roku ruská strana opětovně oznámila, že začne uplatňovat federální zákon týkající se státních hranic Ruské federace při překračování hranic cizinci mezi Ruskem a Běloruskem. Došlo by tím k uzavření těchto přechodů pro cizince, neboť tyto přechody nejsou přechody mezinárodní ve smyslu uvedeného federálního zákona (Rusko a Bělorusko má rozdílnou vízovou politiku).

Na základě tlaku mezinárodního společenství od tohoto postupu ruská strana ustoupila a hraniční přechody na hranici mezi Ruskem a Běloruskem mohou cizinci používat pro tranzit.

Na základě intenzivního jednání mezi příslušnými běloruskými a ruskými orgány nyní běloruské ministerstvo vnitra oznámilo, že došlo k dohodě o mezivládní dohodě o vzájemném uznávání víz. Tento dokument by tedy měl vyřešit tranzit třetizemních osob s ruským nebo běloruským vízem cestujícími přes území Běloruska a Ruska. Cizinci s platným ruským vízem budou tedy moci překročit bělorusko-ruské hranice a volně vstoupit na území Ruska z Běloruska po železnici, letecky nebo po silnici.

Navíc cizinci, kteří budou mít běloruská víza, budou moci vstoupit a zůstat na území Ruska po dobu platnosti víza a opačně. Bude to fungovat jako mini-Schengen, avšak bez sjednocení vízových pravidel. Pro setrvání na území obou zemí cizinci nebudou potřebovat získat jak ruské, tak běloruské vízum. Pro občany zemí, kde je stanovena vízová povinnosti bude dostatečné pouze jedno vízum. Nicméně pro cizí státní příslušníky vstupující na území Běloruska bez víza (bezvízový vstup do Běloruska přes letiště Minsk do 30 dní) budou potřebovat ruské vízum, pokud budou chtít pokračovat v cestě nebo zůstat na území Ruska.

Výše uvedená mezivládní dohoda bude podepsána 13. prosince 2018 v Brestu (Bělorusko) na setkání Rady ministrů unijních států Běloruska a Ruska. Po splnění národních postupů vstoupí dohoda v platnost – jak předpokládá běloruská strana - před 20. květnem 2019 (tj. před zahájením příjezdů účastníků Evropských her 2019, které se konají v Minsku).

Nadále budeme situaci sledovat a budeme informovat o dalších podrobnostech, jakmile bude dohoda oficiálně publikována a bude oznámeno přesné datum vstupu v platnost.

 

Autor: Michaela Havelková

Autor: Odbor informací
Aktualizováno: 06. 12. 2018

Komentáře

Buďte první kdo vloží komentář k tomuto článku

Vložit komentář
Položky označené hvězdičkou * jsou povinné

Související informace:

Červen 2024

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31
3 4 5 6 7 8
11 12 14 15
18 19 20
26 27 28

Události v červnu 2024

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2024 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se