SUB Illust

Novinky v aplikaci TIR-EPD

Země: Kazachstán Litva Nizozemsko Rakousko Tádžikistán Štítky: Nákladní doprava Karnety TIR Ostatní celní problematika

Pokuty od 1. ledna v 2017 v Litvě za včasné nepodání předběžné informace o přepravovaném zboží a kazašské sdružení poskytuje pomoc při podávání TIR-EPD a problémech s tím spojenými.

Litva

Litevské sdružení LINAVA informovalo o nových požadavcích na zasílání předběžných informací litevským celním orgánům, které vstupuje v platnost od 1. ledna 2017. Podle článku 217 nového zákona o správních přestupcích Litvy o „porušení procesu předběžného informování":

  1. pokud není předběžná informace o přepravovaném zboží zaslána hodinu před příjezdem vozidla na litevský celní úřad, bude udělena pokuta 36,- EUR,
  2. při každém dalším případu nezaslání předběžné informace hodinu před příjezdem vozidla bude dopravci udělena pokuta ve výši 150,- EUR,
  3. v případě zaslání nesprávné informace může být udělena „varovná" pokuta ve výši 36,- EUR.

Tádžikistán

Tádžické sdružení ABBAT jako první sdružení je připraveno poskytovat službu při podávání TIR-EPD držitelům TIR na svých terminálech situovaných v Dušanbe, Tursunzade a Khujandu a poskytovat pomoc držitelům TIR při problémech s TIR-EPD v Iránu, Kazachstánu a Uzbekistánu. Služba bude poskytována v ruském, tádžickém, perském a anglickém jazyce od pondělí do pátku od 8.00 - 18.00 (GMT+5).

Kontaktní údaje na centrum ABBAT pro podávání TIR-EPD a podporu jsou následující:

Poplatek ABBAT za podání EPD:

  • 5,- USD za podání TIR-EPD mající do 10 zbožových položek. Pro EPD s více jak 10 zbožovými položkami stanoví cenu ABBAT případ od případu.
  • Hotline pro problémy s TIR-EPD v Iránu, Kazachstánu a Uzbekistánu je poskytována ABBAT držitelům zdarma.

Pro použití služby podání TIR-EPD sdružením ABBAT je nutno předložit tyto dokumenty:

  • originál nebo naskenovanou fotokopii přepravních dokumentů (karnet TIR, CMR, fakturu nebo jakékoliv jiné příslušné dokumenty), oficiální dopis od sdružení, které má zájem o tuto službu spolu se seznamem dopravců, kteří chtějí tuto službu využívat,
  • písemné zmocnění držitele TIR pro ABBAT k podání TIR-EPD jeho jménem (vzor není zpracován).

Služba podávání TIR-EPD je poskytována ABBAT jakémukoliv držiteli karnetu TIR buď přímo na terminálech nebo vzdáleně přes e-mail. Podpora může být ABBAT poskytnuta jakémukoliv držiteli karnetu TIR, který má problémy s předběžnou deklarací v Iránu, Kazachstánu nebo Uzbekistánu.

Kazachstán

Nyní je možno posílat TIR-EPD na vnitrozemské celní úřady v Kazachstánu. Např. pro přepravní operaci TIR z Litvy do Kyrgyzstánu přes Bělorusko, Rusko a Kazachstán s částečnou vykládkou v Kazachstánu, je nyní možno poslat předběžnou informaci pro všechny části cesty - pro odeslání z Litvy, pro vstup do Běloruska a pro odeslání z Kazachstánu po vykládce.

Snadné řešení pro zelené pruhy TIR-EPD je uplatňováno v přístavu Aktau, Kazachstán. Informace obdržená celními orgány přes TIR-EPD je sdílena všemi státní kontrolními službami v přístavu před příjezdem trajektu do přístavu. Tím bude společné rozhodnutí o požadovaných kontrolách a uvolnění přepravy pro tranzit přijato předem, což významně sníží čas nutný pro formality po příjezdu vozidla do přístavu. Proto vozidlo, pro jehož přepravované zboží TIR-EPD byla zaslána a výše uvedené postupy uplatněny, je odbaveno přístavními orgány prioritně. Průměrná doba strávená různými druhy kontrol pro jedno vozidlo přepravující zboží, pro které byla TIR-EPD podána je 1 hod. 46 min. Navíc záleží na umístění vozidla na trajektu. Přeprava s TIR-EPD může projít všemi formalitami a opustit přístav za 45 minut po příjezdu trajektu do přístavu. Pro benefitování z rychlejšího uvolnění z přístavu Aktau díky podání TIR-EPD kazašským celním orgánům doporučujeme, aby dopravní společnosti informovali jejich řidiče, aby používali trajekt z přístavu v Baku, Ázerbájdžán tak, aby při posledním otočení byli schopni opustit trajekt v Aktau.

Rakousko

S účinností od 7. listopadu 2016 se Rakousko stalo 33. zemí, kde je systém nyní funkční. Uplatnění TIR-EPD v rakouském celním systému bylo výsledkem produktivní spolupráce mezi IRU, rakouským sdružením AISÖ a rakouskou celní správou. Již byla zaslána řada predeklarací rakouským celním orgánům přes TIR-EPD a byla obdržena odpověď.

Nizozemsko

Pro Nizozemsko je TIR-EPD funkční již od března 2016. Doporučujeme držitelům využívat TIR-EPD bezplatně pro všechny přepravy TIR začínající v Nizozemsku.

Autor: Michaela Havelková, vedoucí celního odboru
Aktualizováno: 23. 11. 2016

Komentáře

Buďte první kdo vloží komentář k tomuto článku

Vložit komentář
Položky označené hvězdičkou * jsou povinné

Související informace:

Květen 2024

Po Út St Čt So Ne
29 30 4
11
13 14 15 16
1 2

Události v květnu 2024

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2024 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se