SUB Illust

Upřesnění používání běloruských tranzitních a vstupních víz

Země: Bělorusko Štítky: Nákladní doprava Dopravní informace Legislativa Ostatní celní problematika

Běloruský konzulát zpřesnil používání vstupních a tranzitních víz.

Tranzitní víza

- není možno použít pro případnou nakládku při zpáteční cestě z Ruska. Na takovouto nakládku je nyní nutno mít vstupní vízum. Dříve platilo, že řidič mohl na toto vízum naložit, ale do 48 hodin musel opustit území Běloruska.

Mnohovstupní víza

- běloruské mnohovstupní vízum se vydává na dobu 90 dní nebo na dobu 1 roku. U víza na 90 dní je nutno doložit k stávajícím dokladům ještě běloruské pozvání na předepsaném formuláři, tzv. Chodatajstvo. V případě víza na 90 dní stačí kopie pozvání. Používá se formulář Chodatajstva, který je určen ke krátkodobému vízu. V případě mnohovstupního víza na dobu 1 roku je nutno předložit originál Chodatajstva. K tomu je určen formulář Chodatajstva pro dlouhodobé vízum. Zároveň je nutno k žádosti také přiložit smlouvu o spolupráci s běloruskou firmou. Formuláře je možno stáhnout na webových stránkách Konzulárního oddělení velvyslanectví Běloruské republiky: https://czech.mfa.gov.by/cs/consular_issues/visas/general/ nebo na webových stránkách Sdružení Víza - Bělorusko | ČESMAD BOHEMIA (odoprave.cz).

Jeden řidič může mít současně platné jak vízum tranzitní, tak vízum vstupní, nicméně je doporučeno mít každé vízum v jiném pase.

Při použití vstupního víza je nutno se hraniční kontrole prokázat dokladem, který svědčí o důvodu vstupu na území Běloruské republiky, tj. smlouva s běloruskou firmou o provádění přeprav, objednávka přepravy, event. list CMR….

Autor: Michaela Havelková, vedoucí celního odboru
Aktualizováno: 02. 12. 2021

Související informace:

Červen 2024

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31
3 4 5 6 7 8
11 12 14 15
18 19 20
26 27 28

Události v červnu 2024

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2024 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se