SUB Illust

Barometr nákladní dopravy 1Q 2023

Štítky: Nákladní doprava

Sběr dat probíhal mezi silničními nákladními dopravci ­členy Sdružení ČESMAD BOHEMIA v období od 5. 5. 2023 do 10. 5. 2023.

Dopravci hodnotí uplynulé čtvrtletí, odhadují, jak dopadne to právě probíhající, a indikují, jak vidí zakázky na půl roku dopředu. Výsledky jsou zveřejňovány vždy na konci měsíce po skončeném čtvrtletí.


Na obrázku jsou uvedeny výsledky hospodaření z dopravní činnosti za 1. čtvrtletí 2023, odhad výsledků na 2. čtvrtletí 2023 a výhled na zakázky během příštích šesti měsíců.
 
Sběr dat pro Barometr probíhal mezi silničními nákladními dopravci ­  členy Sdružení ČESMAD BOHEMIA v období od 5. 5. 2023 do 10. 5. 2023.

Dosáhli jste v 1Q/2023 provozního zisku z dopravní činnosti?

Na zisk dosáhlo v první čtvrtině roku 61% dopravců v mezinárodní dopravě, to je o 4% méně, než tomu bylo v posledním čtvrtletí loňského roku. Ve vnitrostátní dopravě bylo ziskových jen 51% firem (o 3 procentní body méně). Zjevně se do hospodaření dopravců propsal významný pokles poptávky, který jsme zaznamenali už na úplném konci roku 2022 a plně se projevil na začátku roku letošního. Velké poklesy objednávek pociťují dopravci v přepravách spotřebního zboží, ale také u stavebních materiálů a dalších komodit.

Očekáváte dobrý výsledek v tomto čtvrtletí?

Když dopravci reportovali svá data na konci ledna, odhadovali své výsledky na 1. čtvrtletí velmi pesimisticky. Nyní se nálada alespoň trochu mění, pozitivní hospodářský výsledek očekává ve 2. čtvrtletí 44% dopravců v mezinárodní dopravě, to je o 8 procentních bodů více než v minulém šetření. Podobně to vypadá i v dopravě vnitrostátní. 36% dopravců očekává kladný výsledek hospodaření v probíhajícím čtvrtletí, to je rovněž více o 8 bodů lepší. Nejsou to vysoká čísla, důležitý však je trend.

Vidíte pozitivně objemy zakázek na příštích šest měsíců?

Významným indikátorem je výhled dopravců na zakázky pro období následujících šesti měsíců. V mezinárodní dopravě na ně vyhlíží s optimismem 38% dopravců, to je zlepšení o 6 procentních bodů. Na vnitru vidí budoucnost pozitivně 32% respondentů, i to je o 4 procentní body příznivější bilance. Očekávání ohledně zakázek přesto zůstala po velikém propadu v minulém čtvrtletí na nízkých hodnotách. To plně koresponduje se situací na trhu a se stavem celé ekonomiky, kde pod tlakem enormní inflace poklesla výrazně zejména spotřeba. Země jen o desetinu procenta v měření HDP opouští stav technické recese.

Poslední aktualizace: 11. 5. 2023

Související informace:

© 2023 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se