SUB Illust

Barometr nákladní dopravy

Sdružení ČESMAD BOHEMIA monitoruje situaci v oblasti silniční nákladní dopravy tzv. Barometrem nákladní dopravy, kdy každé čtvrtletí provádí dotazníkové šetření mezi svými členy, zvlášť pro vnitrostátní a mezinárodní nákladní dopravu.

Dopravci hodnotí uplynulé čtvrtletí, odhadují, jak dopadne to právě probíhající, a indikují, jaké vidí zakázky na půl roku dopředu. Výsledky jsou zveřejňovány vždy na konci měsíce po skončeném čtvrtletí.

Na obrázku jsou uvedeny výsledky za 1. čtvrtletí 2022, odhad na 2. čtvrtletí 2022 a výhled na zakázky do konce září roku 2022.

 

Barometr nákladní dopravy 1Q 2022

Sběr dat pro Barometr probíhal mezi silničními nákladními dopravci - členy Sdružení ČESMAD BOHEMIA v období od 2.5.2022 do 4.5.2022.

V 1. čtvrtletí museli silniční dopravci promítnout do svých cen růst nákladů, který zaznamenali už v poslední čtvrtině loňského roku. Navíc byl konec února a březen poznamenán bezprecedentním nárůstem ceny nafty kvůli konfliktu na Ukrajině. Zvyšovaly se dále úroky a rychle stoupala hladina inflace. Tyto vlivy se dále naplno projevují i v aktuálním čtvrtletí. To vše se promítlo v hodnocení respondentů a v jejich očekávání.

Dosáhli jste v 1Q/2022 provozního zisku z dopravní činnosti?

Pouze 49% mezinárodních nákladních dopravců (MKD) hlásí zisk, to je o 13 procentních bodů méně než před třemi měsíci. Ještě horší situace je ve vnitrostátní dopravě, kde na zisk dosáhlo jen 35% dopravců. To je pokles dokonce o 21 procentních bodů.

Očekáváte dobrý výsledek v tomto čtvrtletí?

Pouze 43% dopravců v MKD věří v pozitivní výsledek ve 2. čtvrtletí (o 8 procentních bodů méně než při minulém zjišťování). Ještě méně optimistů je mezi vnitrostátními dopravci, kde jen 33% z nich očekává kladný výsledek ve 2. čtvrtletí roku 2022, to je rovněž o 8 procentních bodů méně než minule.

Vidíte pozitivně objemy zakázek na příštích 6 měsíců?

Při minulém zjišťování vidělo zakázky pozitivně 70% dopravců v MKD, nyní jen 59%, to je ztráta 11 procentních bodů. Jinými slovy, téměř 40% dopravců v MKD se obává, že v příštím půlroce bude bojovat o zakázky nebo vidí určitý útlum v produkci či obchodní činnosti u svých zákazníků. Ve vnitrostátní dopravě hodnotí výhled na zakázky pozitivně přesně polovina dopravců. To je také ústup o 8 procentních bodů.

Už se Vám podařilo promítnout vysoké ceny PHM do cen za dopravu?

Součástí dotazování byla i otázka, která reaguje na nárůst cen PHM po ruské agresi, která přišla 24. února. Jde tedy o hodnocení po 2 měsících jednání se zákazníky o navýšení cen za dopravu. Stále necelých 20% dopravců ceny zvýšilo odpovídajícím způsobem, dalších 30% dostává férovou cenu na třech čtvrtinách zakázek. Další třetina dopravců uspěla z poloviny a bohužel čtvrtině z nich se to stále nepodařilo vůbec nebo jen do 25% zakázek.

Proto není divu, že 22% respondentů zvažuje kvůli aktuální situaci na trhu a vysokým cenám vstupů ukončení podnikání v dopravě. Dalších téměř 6% toto zvažuje z jiných důvodů. To byla další otázka v tomto vydání Barometru.


 
I proto je třeba, aby vláda prosadila v Parlamentu snížení spotřební daně z nafty, a pro dopravce nejen na 4 měsíce ale nastálo, vytvořila tlak na snížení marží ve výrobě a distribuci PHM a nabídla dopravcům i přímou podporu, která by jim pomohla aspoň zčásti krýt ztráty. Ty utrpělo v 1. čtvrtletí 2022 51% dopravců v mezinárodní nákladní dopravě a 65% dopravců vnitrostátních.

 

Poslední aktulizace: 5. května 2022

Související informace:

Červen 2022

Po Út St Čt So Ne
30 31 3 4
7 8 11
14 15 17 18
20 21 22 23
27 28 30 1 2 3

Události v červnu 2022

Více >

© 2022 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se