SUB Illust

Německo, ucpávka kanalizačních vpustí a pokuty

Země: Německo Štítky: Nákladní doprava Legislativa Informace z regionů

Na základě informací od našich členů víme, že se někteří řidiči v Německu setkali s pokutou za nedostatečnou velikost ucpávek kanalizačních vpustí.

Řidiči, kteří přepravují nebezpečný náklad, jistě ví, že musí mít ve vozidle speciální výbavu. Výbava se dělí na výbavu dopravní jednotky, výbavu řidiče a na dodatečnou výbavu. Součástí dodatečné výbavy je i ucpávka kanalizačních vpustí, která se předepisuje pro tuhé a kapalné látky s čísly bezpečnostních značek 3, 4,1, 4,3, 8 a 9.

Rozměr kanalizační vpusti není nikde stanoven. Mnoho řidičů vozí ve svých vozidlech ucpávky kanalizačních vpustí různých materiálů a různých rozměrů a neměli s tím při kontrole doposud žádný problém. Až do letošního roku. Letos se v Německu již opakovaně setkáváme s názorem některých kontrolních orgánů, že kanalizační ucpávka menší než 80 x 80 cm je nedostačující, protože kanalizační vpusti v Německu mohou být i větší, a tím ucpávka s rozměrem menším než 80 x 80 cm neplní svoji funkci.

Na celou problematiku se můžeme podívat ze dvou stran. Jeden názor je ten, že Dohoda ADR nestanoví žádný rozměr kanalizační ucpávky, a tedy jakákoliv ucpávka splňuje požadavky Dohody ADR na doplňkovou výbavu. Druhý pohled ale říká, že účelem ucpávky je zajistit to, aby se nebezpečné věci nedostaly do kanalizační sítě. A protože kanalizační vpusti mohou být různých rozměrů, proto ani Dohoda ADR nepředepisuje jeden universální rozměr.

Z dané úvahy lze tedy vyvodit, že pokud se v Německu vyskytují kanalizační vpusti o rozměru např. 80 x 80 cm a já mám ve vozidle ucpávku o rozměru 64 x 44 cm, touto ucpávkou nezajistím utěsnění této kanalizační vpusti. Proto stojí možná za zvážení, zda než se dohadovat s policií, nebude lepší vybavit vozidlo dostatečně velkou kanalizační ucpávkou. V nabídce na našem e-shopu https://obchod.prodopravce.cz/nitrilova-kanalizacni-ucpavka je např. vhodná kanalizační ucpávka. Vyrobena je z nitrilové pryže, dobře se s ní manipuluje, je lehká, mrazuvzdorná, chemicky odolná a je velká, její rozměr je 120 x 120 cm. To snad bude vyhovovat i německým kontrolním orgánům.

Poznámka na závěr

Pokuta za nevhodnou kanalizační ucpávku je nepříjemná věc v řádu desítek euro. Pokud by ale došlo k mimořádné události a vozidla unikne nebezpečná látka do kanálu a kontrolní úřady zjistí, že to bylo kvůli tomu, že řidič neměl vhodnou kanalizační ucpávku, náhrada škody bude řádově vyšší než případná pokuta.

Mnoho šťastných km.

Autor: Zdeněk Gerstner ředitel regionálního pracoviště Ústí nad Labem
Aktualizováno: 18. 08. 2023

Související informace:

Květen 2024

Po Út St Čt So Ne
29 30 4
11
13 14 15 16
1 2

Události v květnu 2024

Více >

Nejčtenější články za posledních 30 dní:

© 2024 Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA, z.s. Nad Sokolovnou 117/1, 14700 Praha 4, E-mail: sdruzeni@cesmad-bohemia.cz
Tyto webové stránky podléhají licenci Creative Commons, využíváme Webarchiv | Cookies a GDPR

Webdesign: PeckaDesign

Uživatelská sekce

E-shop Přihlásit se